Sözleşmeli Öğretmenlik İçin Ek Atama Yapılıyor

Milli Eğitim Bakanlığın web sitesinden, sözleşmeli öğretmen ek atama yapılacağı bildirildi. Ek atamalar için öğretmen adaylarının ek atama başvuru tarihleri 31 Mart – 5 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek.

Ek Atama Başvuru Tarihleri 31 Mart – 5 Nisan Tarihleri Arasında Olacak

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, 367 tane sözleşmeli öğretmen ek ataması yapılacağı bildirildi. Atamalar, 2019 yılında yapılan, 60 ve üstü puan alan ancak atanamayan adayların arasında yapılacak. Başvuru yapmak isteyen öğretmen adayları, 31 Mart – 5 Nisan tarihleri arasında mebbis.meb.gov.tr ve ikgm.meb.gov.tr adreslerinden online başvuru yapabileceklerdir.

Sözlü Sınavdan 60 ve Üstü Puan Alanlar Başvuru Yapabileceklerdir

Milli Eğitim Bakanlığının internet sitesinden “Sözleşmeli öğretmenliğe  ek atama” duyurusu, özellikle geçen sene atanamayan öğretmenler arasında heyecan yarattı. Başvuruları, sadece 2019 yılında yapılan sözleşmeli öğretmen atamasında atanamayan 60 ve üstü puan almış öğretmen adayları yapabilecektir. KPSSP10 ile KPSSP121 puan türlerine göre sözlü mülakattan 60 ve üstü puan alma şartları bulunmaktadır.

Atama Yapılacak Alanlar Nelerdir?

Ek arama yapılacak alanlar arasında; Adalet, Arapça, Almanca, Beden Eğitimi, Biyoloji, Coğrafya, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe, Fizik, Fen Bilimleri, Giyim Üretim Teknolojisi, İlköğretim Matematik, İngilizce, Kimya, Matematik, Muhasebe, Müzik, Okul Öncesi, Sınıf Öğretmenliği, Sosyal Bilimler, Tarih, Teknoloji ve Tasarım, Türk Dili Edebiyatı, Türkçe, Ulaştırma Hizmetleri, Yiyecek İçecek Hizmetleri bulunmaktadır.

En Fazla Atama Yapılacak Alan Sınıf Öğretmenliği

Ek atama yapılacak alanlar arasında en fazla öğretmen alımı yapılacak alanlar ise 398 tane Sınıf Öğretmenliği, 143 tane  İngilizce Öğretmenliği, 136 tane Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 91  tane İlköğretim Matematik ve 71 tane de Okul Öncesi öğretmenlik ataması yapılacaktır.

Öğretmen adayları, yapacakları tercihleri il – ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine onaylattıracaklardır. Öğretmen adayları, il – ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine tercihleri onaylatmadıkları sürelerde tercihlerini değiştirebileceklerdir.

Atamalar Nasıl Yapılacak?

Atamalar 7 Nisan tarihinde, sözlü sınavdan alınan puan üstünlüğüne göre elektronik ortamda atama yapılacaktır. Adayların sözlü sınav puanları eşit olursa bu seferde KPSS’de almış oldukları puana bakılacaktır. KPSS sınavı da eşit olan öğretmen adaylarının atamasını bu kez de bilgisayar kurası belirleyecektir.