Sigorta Priminin Asgari Ücretten Yatırılması | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum

Sigorta Priminin Asgari Ücretten Yatırılması

Sigorta Priminin Asgari Ücretten Yatırılması

                       Sigorta priminin asgari ücret üzerinden hesaplanıp yatırılması

 Bir işçi, işe girdiği andan itibaren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na tabi olur. Burada işçinin maaşı, SGK primi ile ilgili tüm yükümlülükler işveren tarafından karşılanır. İşçinin işe girdiği andan itibaren işe giriş bildirgesi yapılması zorunludur. Bu bildirge itibariyle işçinin sigortası başlatılır. Ayrıca her ay verilen Aylık Prim ve Hizmet Belgesi ile işçinin ay içerisinde çalışmış olduğu gün sayısı ve prime sabit alınarak kazancı hesaplanır.

Geçtiğimiz yıllarda yayınlanan yasalarla kayıt dışı istihdam problemi için yoğun önlemler alınmasına rağmen bu alandaki hak ihlalleri devam ediyor. Kayıt dışı istihdam probleminde ilk olarak tamamen sigortasız işçi çalıştırma oranları göz çarpıyor. Hemen ardından işçinin asgari ücretten yüksek olan maaşı asgari ücret düzeyinde gösterilerek sigorta priminin eksik ödenmesi amaçlanıyor. Bu durumların tespiti halinde işverenler yüksek miktarlarda idari para cezasına çarptırılıyorlar.

Sigorta primlerinin geç ödenmesi, eksik ödenmesi ya da ödenmemesi gibi durumlar işçiyi etkilememektedir. İşçi, Aylık Prim ve Hizmet Belgesi çerçevesinde çalıştığı gün sayısı tutarınca sigortalı olarak gözükmek durumundadır. Primlerin geç, eksik ödenmesi ya da hiç ödenmemesi gibi durumlar işveren ile SGK arasında olan bir durum. Buradaki tek istisna işyerinde çalışmadığı halde sigortalı olarak gösterilen bireylerin durumudur. Böyle bir durum gerçekleştiği takdirde sigorta bildirimleri direkt olarak iptal edilmektedir.

Bir işçi asgari ücretten daha yüksek bir tutarda maaş almasına rağmen maaşı asgari ücretten gösteriliyorsa bu önemli bir mağduriyet anlamına geliyor. Bu durumda hem işçi mağdur olurken hem de devlet mağdur edilmektedir. Bu yöntem genellikle çalışanlarının maaşlarının asgari ücret tutarındaki bir kısmı banka hesabına yatırılırken kalan kısmı elden verilmektedir. İşçi yıllar sonra emekli olduğunda priminin düşük tutarda yatırılması nedeniyle emekli maaşı normalden daha düşük olacaktır. Bu nedenle böyle bir mağduriyet içerisinde olan çalışanların sessiz kalmaması ve yasal haklarını sonuna kadar kullanmaları daha iyi bir seçenek olacaktır. İşçiler konu ile ilgili şikayetlerini Alo 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bilgi Hattı’nı arayarak bildirebilir ve aynı zamanda bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirler. Eksik sigorta primi yatırmanın cezası olduğunu bilerek ona göre hareket etmek hem işçiler hem iş veren için daha sağlıklı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Restorasyon Kredisi Limitleri başlıklı makalemizde Restorasyon kredileri, Restorasyon Kredisi ve Restorasyon Toki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık