SGK İşe Giriş Tarihi Sorgulama

SGK İşe Giriş Tarihi Sorgulama 

Her şeyde olduğu gibi çalışma hayatının da bir sonu vardır. Bu son aslında yeni bir başlangıçtır. Çünkü insanlar çoğu planlarını çalışma hayatı nedeniyle ertelemek zorunda kalırlar. Ancak iş hayatının noktalanması ile birlikte ertelenen bütün planlar için bir fırsat bulunacaktır. Bu planların gerçekleşebilmesi için emekli olmak gerekir. Emekli olmak ve emekli maaşına sahip olmak yaşlılık dönemini rahat geçirmek için bir fırsattır. Bu fırsatı iyi değerlendirenler yaşlılık dönemini daha huzurlu ve rahat geçirebilirler. Ancak emekli olmak günümüz şartları ile daha da zorlaşmıştır. Gereksiz siyasi çıkarlar uğruna oldukça sıkıntılı bir hale gelen emeklilik ile ilgili yeni düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemeler ile birlikte emekli olmak daha zorlaşmıştır. Ama bu durumda sadece emekli olacakların değil tüm ülkenin refahı göz önüne alınmıştır.

SGK Emeklilik Şartları Nasıl Tamamlanır

1SGK emekli olabilmek için bütün şartları aynı anda istemektedir. Ancak bu süreç boyunca da sağlık hizmetleri konusunda sigortalı olunmaktadır. Yani bir yandan emeklilik için prim ödemek aynı zamanda da sağlık hizmetlerini de ücretsiz hale getirmektedir. Tam olarak bedeli olmayan bir ücretle prim ödemek ve sağlık hizmetlerinden yararlanmak sosyal devletin bir gereğidir. Emekli olmak için sigortalı olmak gerekir. Emeklilik için prim ve yaş şartlarının sağlanması zorunludur. Emeklilik yaşının tamamlanması halinde primi eksik olanlar bu primleri tamamlamak zorundadır. Eğer eksik çalışma günleri var ise bu günleri çalışarak kapatmak zorundadır. Tabi ki borçlanma yoluna giderek de primlerin ödenmesi mümkün olabilmektedir. Sadece az primi kalmış kişiler için borçlanma kurtarıcı niteliğindedir. Yeterli primlerin sağlaması ile birlikte emekli olmaya hak kazanılacaktır.

SGK İşe Giriş Tarihi Nasıl Sorgulanır

İşe giriş tarihini bilmek emeklilik gününü hesaplama konusunda son derece önemlidir. İşe giriş tarihinin sorgulanabilmesi için yapılması gereken SGK hizmet dökümüne göz atmaktır. İşe giriş tarihi hizmet dökümünde görülebilmektedir. Bunun için e-devlet sitesine girmek yeterli olacaktır. İşe giriş tarihinin bazen zannedildiği gibi de olmadığı görülmektedir. Çünkü işveren çalışana belirttiği tarihte giriş yapmayı ihmal edebilmektedir. Bu durumlarla karşılamamak için sıklıkla hizmet dökümünü kontrol etmek gerekir. İşe giriş tarihinden itibaren gereken primli günleri hesaplamak için internet sitelerin bulunmaktadır. Emeklilik hesaplamaları yapılan bu siteler aracılığıyla ne zaman emekli olunacağı kolaylıkla öğrenilebilir.

2Bu aşamada da işe giriş tarihinin önemi devreye girmektedir. Çünkü yeni düzenleme 2008’den sonra yürürlüğe girmiştir. Diğer durumlardan faydalanmak isteyen yani erken emekli olmak isteyenlerin bunu hak ettiklerini ispatlamaları gerekmektedir. Bu ispatlamanın da yapılabilmesi için işe giriş tarihinin doğru olması gerekmektedir. Emeklilik için erken emeklilik zamanını yakalayabilenler bu haktan faydalanabilecektir.

SGK Hizmet Dökümüne Nasıl Ulaşılır

SGK ile ilgili bilgilere ulaşabilmek için e-devlet sitesine giriş yapmak gerekmektedir. E-devlet sitesine giriş yapabilmek için PTT şubelerinde satılan şifrelerin alınması gerekmektedir. Bu şifreler ve TC kimlik numarası aracılığıyla siteye girilebilmektedir. E-devlet sitesi kullanımı oldukça kolay olan bir sitedir. Kolay tasarımın en büyük nedeni herkesin bu siteden faydalanabilmesidir. Doğru bir kullanım ile vatandaşların işleri daha da kolaylaşmaktadır. Bu site aracılığıyla devlet olan borçlar, cezalar, mal varlıkları ve daha birçok şey görülebilmektedir. Bunlarla birlikte SGK ile ilgili bütün ayrıntılara e-devlet sitesinden ulaşılabilir. SGK hizmet dökümü farklı sigorta kollarına altından yer almaktadır. Vatandaş yer aldığı sigorta kolunu bildiği taktirde işe giriş tarihine ve hizmet dökümünde daha kolay ulaşacaktır. E-devlet sitesinin şifresi mutlaka güvenli olmalıdır.