SGK Hakkında En Çok Sorulan Sorular

SGK hakkında merak edilenler ve çalışanların, emekli olmaya az zamanları kalanların tüm sorunlarını bu sayfada topladık. Sizler de mutlaka uzun süredir merak etmiş olduğunuz ve yanlış mı doğru mu emin olamadığınız sorularınızın cevaplarını burada bulabilirsiniz.

SGK’ dan Mı BAĞ KUR’ dan Mı Emekli Olmak Daha Kolay?

Hem çalışanların hem de çalışma hayatına yeni başlayanların sonraki aşama olan emeklilikleri için sıkça sormuş oldukları soru olarak bilinir. Bir an önce emekli olmak ve yüksek miktarlarda emekli maaşı almak elbette ki her çalışanın hayalidir. Bu bağlamda belirtmek gerekir ki SGK’ dan emekli olmak çok daha kolaydır. Yani; bağkura oran ile SGK’ nın emeklilik koşulları çok daha hafiftir.

8 Eylül 1999 İtibari İle Sigorta Girişi Olanlar

SGK sisteminde sigortalı olunan süre dikkate alınır iken Bağ – Kur da prim ödenmiş ola günler dikkate alınmaktadır. Bu bağlamda; sizi zora sokabilecek olan sistemin Bağ – kur olduğunu söylemek zor değildir. Aynı zamanda SGK içerisinde aranan gün sayısı kadınlar ve erkekler için Bağ – kura göre çok daha düşük olarak ayarlanmıştır. Bunlara göre;

  • SGK emeklisi olacak kişilerin mutlaka; 25 yıl geride bırakmış oldukları sigortalılık sürelerinin olmuş olması gerekmektir. Diğer değiş ile de; 5375 gün ve 50 yaş şartı aranmaktadır.
  • Bağ – kur emeklisi olacakların ise; tam olarak 25 yılı doldurmuş olmaları gerekir. Bu durumun bir ileri yahut da bir geri günü yoktur. Şöyle ki tam olarak; 9000 günlük primin doldurulmuş olması şarttır. Buna ek olarak ise bir de yaş şartı söz konusudur. Bu bağlamda yaşın mutlaka 54’ü doldurmuş olması gerekir.

Bu bağlamda düşünüldüğünde bağ – kur üzerine emeklilik hayalleri kuran çalışanların SGK sistemine geçiş yapmaları çok daha mantıklı olacaktır.

Birden Fazla Sigortalılık Statüsünün Sonucu Nedir?

Çalışanların yahut da dışarıdan yatırımlar ile emeklilik hayalleri kuranların bir kısmı prim ödemelerini birden fazla yere yaparlar. Bu bağlamda; SSK, Bağ – Kur, Emekli sandığı yahut da özel banka fonlarının kullanılması mümkün olur. Böyle bir durumda emeklilik statüsünün hangi şartlar ile gerçekleştirileceği merak konusu olur. Buna göre;

  • 2520 günlük fiili prim ödemesinin söz konusu olmuş olması halinde; 1259 SSK, 1261 Bağ – kur ödemesi yapmış olan bireylerin mutlaka bağ – kur statüsünden emekli olacağı bilinmelidir.
  • 840 günlük bir süre Bağ – kur, 720 günlük bir süre emekli sandığı ve son olarak da 960 günlük bir süre SSK primi ödemiş olan kimselerin emekliliği SSK statüsü üzerinden gerçekleştirilir.

Bir genelleme yapma hali söz konusu olur ise; mutlaka en fazla primi yatırılmış olan emeklilik çeşidi sizler için tercih edilme halini taşır. Buna ek olarak ise;

  • 1260 gün Bağ – kur 1260 gün SSK primi yatırmış olan bireylerin yani; her iki prim ödemesinin de eşit olduğu durumlar da bireylerin yaptıkları son ödemeye bakılır. Bu bağlamda; rakamlar eşit ise son yapılan ödeme de SSK üzerine ise mutlaka emeklilik hali SSK üzerinden tanımlanmış olur.

Hizmet Borçlanması Nasıl Olur?

Hizmet borçlanmasını ilk olarak doğru tanımlamak gerekir bu bağlamda; askerlik hizmeti ile analık – doğum hizmeti aslında çalışanların hizmet borçlanması olarak tanımlanmalıdır. Bu bağlamda;

  • Kadının doğumu sonrasındaki; iki yılı aşmamak kaydı ile verilen süre,

  • Asker er ve erbaşların askeri hizmet kaydi ile geçirmiş oldukları süre olarak özetlenebilir.