SGK Gelir Testi Sorgulama | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


SGK Gelir Testi Sorgulama

30 Eylül 2016

SGK Gelir Testi Sorgulama 

Genel sağlık sigortası borcu olan vatandaşlar için gelir testi yaptıran kişiler yapılandırma işlemlerinden yararlanabilecekler. Durumlarında göre de borçlarının tamamı ya da bir kısmı yapılandırılabilecek. GSS prim borcu olan kişiler için yapılan son açıklamada yapılandırma işleminden bahsedildi ve bu şekilde birçok kişi borcunu gelir testi yaptırarak daha rahat ödeyebilecek. Yasa 25 milyon civarında kişiyi ilgilendiriyor.

İnternetten Nasıl SGK Gelir Testi Sorgulanır?

İnternet üzerinden gelir testi sorgulaması yaptırmak isteyenlerin Türkiye-gov sitesi üzerinden e-devlet şifresi ve kimlik bilgileriyle sorgulama yapmaları mümkündür. E- devlet şifresi olmayan kişiler bunu PTT aracılığıyla 2  ₺ ücret karşılığında kimlikleriyle beraber temin edebilirler.

Kimler Gelir Testi Yaptırmalı?

Genel sağlık sigortası olmayanlar, GSS olan bir kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde olmaya kişiler, bu statüsü sona ermiş olan kişiler, hiçbir sosyal güvenlik kurumundan geliri olmayan kişiler, çocuklarda 18 yaş ve yüksek öğrenim görenlerde 25 yaşını doldurarak, ailesinin bakmakla yükümlü olduğu statüden çıkan kişiler gelir testi yaptırmakla yükümlüdürler.

Gelir Testi Nasıl Yapılır?

Gelir testinde hane içerisinde yaşayan kişiler temel alınır.  Hane içindeki kişilerin toplam gelirleri toplanıyor ve kişi sayısına bölündükten sonra kişi başı gelir miktarı belirlenmiş oluyor.

Gelir Testinin Nasıl Bir Avantajı Oluyor?

Meclis’te Ağustos 2016’da kabul edilen yasayla beraber gelir testi yaptırılmadığı için yüksek ödenen SGK primleri için bir avantaj sağlanmış oldu. Tavandan prim ödeyen kişiler için gelir testine girmeleri halinde borcun bir kısmı ya da tamamı silinebilecek.

Borç Silinmesi İçin Şart Ne?

Gelir testi yaptıramayanlar en yüksek prim tutarından her ay genel sağlık sigortası borcuna sahip oluyorlar. İlgili yasanın resmi gazetede çıkışından sonra bu kişiler sosyal yardımlaşma ve dayanışma fonlarında gelir testi yaptıranlar da ve hane içindeki kişi başına gelir 549 liradan az olursa bu kişilerin geçmiş borçları silinebiliyor. Ek olarak bazı kişilerin de gecikme zamları ve faizleri de silinebiliyor.

Her Yıl Kontrol Yapılıyor

Devlet primlerini ödediği vatandaşın her yıl geliri ve hanesi hakkında bilgi almak üzere düzenli kontrol yapıyor ve bunu kayıt altına alıyor.Bir önceki yazımız olan Restorasyon Kredisi Limitleri başlıklı makalemizde Restorasyon kredileri, Restorasyon Kredisi ve Restorasyon Toki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. ozanbingoll dedi ki:

  Brüt 4.000₺ maaş alan bir ücretliden her ay yapılan kesintiler:

  SGK payı 600₺
  Gelir vergisi ort. 700₺
  Damga vergisi 30₺

  Ele geçen 2.670₺

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık