SGK Emekli Maaşı Sorgulama | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


SGK Emekli Maaşı Sorgulama

SGK Emekli Maaşı Sorgulama 

Sosyal güvenlik kurumu çalışmaların karşılığı olarak belirli miktarda primler ile çalışanın yaşının dolması halinde emeklilik hakkı kazanmasını sağlamaktadır. Emeklilik ileri yaşlarda kişinin ekonomik istikrarını devam ettirebilmesi açısından oldukça önemlidir. Sosyal güvenli kurumu işlerin yapısı gereği olarak farklı emeklilik sistemleri geliştirmiştir. Düzenlenen bu emeklilik sistemleri işlerin yapısına, bağlı olunan kuruma göre değişiklik göstermektedir. Ancak hangi kurum olursa olsun önemli olan ödenen primler ve yaşın tamamlanması ile birlikte emekli olabilmektir.

Günümüzde emekli maaşları genellikle düşük miktardadır. Bunun en büyük nedeni de düşük miktarda ödenen primlerdir. Ödenen düşük miktarlı primler üzerinden de emekli maaşı hesaplanmaktadır.

Emekli Maaşı Almaya Nasıl Hak Kazanılır

Emekli maaşı sistemi bütün dayanağını kanunlardan almaktadır. Bu konu üzerinde kanunlarca yetkili olan kurum ise sosyal güvenlik kurumudur. Emekli maaşı almak için kanunlarca belirlenen bütün şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartların en önemlisi emeklilik yaşı ve ödenen primli gün sayısıdır. Emekli olmak için zaman içinde farklı yaşlar öngörülmüştür. Günümüzde emeklilik yaşı kadınlar için 58 erkekler için ise 60 olarak belirlenmiştir. Ancak daha önce ki yasalarca belirlenen emeklilik yaşı ile emekli olmaya hak kazananların durumu biraz farklıdır. Çünkü bu kişilerin kazanılmış hakları bulunmaktadır. Kazanılmış hakların bir gereği olarak hak kazanan kişiler daha erken emekli olacaktır. Primli gün sayısı içinde aynı durumlar söz konusudur. Önce ki dönemlerle ile şimdiki kanunlarda emekli olmak için istenen primli gün sayısı farklılık göstermektedir. Gün sayısının tamamlanması ve emekli yaşının doldurulması halinde kişiler emeklilik için hak kazanacaktır.

SGK Emekli Maaşı Nereden Öğrenilir

SGK emekli maaşı sorgulamasının yapılabilmesi için ilk olarak işe giriş tarihinin ve ödenmiş primlerin görülmesi gerekmektedir. Bunun için düzenlenmiş bir sistem bulunmaktadır. E-devlet sisteminde kişilerin devlet ile olan bütün ilişkilerini görmek mümkündür. Bu sistem her kişiye özel olarak düzenlenmiştir. Artık sosyal güvenlik kurumu ile ilgili bilgilerde e-devlet sistemi içinde yer almaktadır. Bu sisteme giriş yapabilmek için ilk şifrenin alınması gerekir. İlk şifre PTT şubelerinde satılmaktadır. Bu şifre alındıktan sonra e-devlet sitesine şifre ve TC kimlik numarası aracılığıyla giriş yapılabilecektir. Alınan ilk şifre tek kullanımlıktır. Güvenlik gereği olarak sitenin yönlendirmesi ile şifre değişikliği yapılmaktadır. Düzenlenecek olan yeni şifrenin güvenli ve kolay olmamasına, herkes ile paylaşılmamasına özen göstermek gerekir.  Çünkü e-devlet sitesinde sadece kişinin SGK kayıtları değil, kişiye özel bütün bilgiler bulunmaktadır.

SGK Emekli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır

SGK emekli maaşı sorgulamanın yapılması için ilk olarak e-devlet sitesine giriş yapılması gerekmektedir. E-devlet sitesinden kişinin ait olduğu sigorta kolunu bulması gerekmektedir. Bulunan sigorta kolundan yola çıkara işe giriş tarihleri görülebilmektedir.  İşe giriş tarihleri emeklilik için son derece önemlidir. Çünkü işe giriş tarihi ile primli gün sayısı ve emeklilik yaşı farklılık göstermektedir. İşe giriş tarihlerinin farklı farklı olmasının herhangi bir önemli yoktur. Önemli olan ilk sigortalı işe giriş tarihidir. Bununla birlikte emekli olmak için gereken primli gün sayısının da öğrenilmesi gerekmektedir. Primli gün sayısının eksik olması emekli olmak için engeldir. Yani sadece yaş veya primli gün sayısı tek başına yeterli değildir. Her ikisinin de aynı anda sağlanması şarttır. Bunun için SGK’nın hazırladığı emeklilik tarihini hesaplayan sistemler düzenlenmiştir. E-devlet sisteminden alınan bilgiler buraya girilerek emekli maaşı öğrenilmiş olacaktır. Bu durum SGK’nın bütün kolları için farklı günlerde ve düzende hesaplanmaktadır.

 Bir önceki yazımız olan Restorasyon Kredisi Limitleri başlıklı makalemizde Restorasyon kredileri, Restorasyon Kredisi ve Restorasyon Toki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık