SGK Borç Sorgulama | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


SGK Borç Sorgulama

17 Eylül 2016

SGK Borç Sorgulama 

Sosyal güvenlik kurumu yeni adıyla birlikte yeni düzenlemeler ile birlikte çalışmalarına devam etmektedir. Sosyal güvenlik kapsamına giren bütün çalışmalarını yenileyerek devam eden kurumun birçok görevi bulunmaktadır. Ancak en çok bilinen görevlerinin başında sağlık güvenliği gelmektedir. Sağlık güvenliğinin korunması ve geliştirilmesi açısından birçok çalışmalar yapılmaktadır. Sağlık kapsamında ki çalışmalar sağlık hizmetlerinden sorunsuzca faydalanmayı hedeflenmektedir. Sosyal güvenlik kurumu aynı zamanda da emeklilik konusunda ki ayrıntılarla da ilgilenmektedir. Emekli olmak için SGK ya bağlı olmak gerekmektedir. Çünkü ödenecek primlerle birlikte emekli olmanın yolu da açılacaktır. Ancak bunun için primlerin belirlenen tutarlarda düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir. Emekli olmak için kişinin prim borcunun bulunmaması gerekmektedir.

SGK Primleri Nasıl Ödenir

Sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmak artık zorunlu olan bir durumdur. Çünkü genel sağlık sigortası ile birlikte yeni bir dönem gelmiştir. Yeni dönemde herkesin sağlık sigortasına sahip olması hedeflenmiştir. Herhangi bir sağlık sigortası olmayan kişiler gelir testi yaparak gelirleri ölçüsünde prim ödemek zorundadır. Bu düzenleme ile birlikte her kesim düşük miktarlı ücretlerle sağlık sigortasından faydalanmak mümkün olacaktır. SGK primlerinin ödenmesi çalışan için işverenin görevidir. Genel olarak sigorta primleri işveren tarafından ödenir ancak işveren kendi sigortasını dışarıdan ödemek zorundadır. Aynı zamanda da esnaf bağkur olarak sigorta borcunu kendisi ödemektedir. Çalışanların sigortasız olarak çalıştırması yasaklanmıştır. Bu nedenle çalışanının sağlık sigortası primlerini ödemek zorunda olan işveren aksi durumda ciddi cezalar ile karşı karşıya kalacaktır. Sigortasız işçi çalıştırmak işçinin güvenliği açısından da son derece tehlikeli bir durumdur. Çünkü çalışma sırasında meydana gelecek iş kazalarından sigortasız işçi çalıştırdığından işveren sorumlu olacaktır.

SGK Primleri Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

 SGK primlerinin ödenmesinin sorgulanması için en güvenli yöntem e-devlet sorgulamasıdır. E-devlet üzerinde devlet ile olan bütün işleri takip edebilmek mümkündür. Bununla birlikte Sosyal güvenlik kurumu bilgilerini de detaylı olarak e-devlet sitesinde görebilmek çok kolaydır. Bunun için PTT şubelerinden alınan bir şifre gereklidir. Bu şifre ile e-devlet sitesine giriş yapılabilecektir. Giriş sırasında sistemin yönlendirmesi ile şifre değişikliği yapılması güvenlik açısından önemlidir. SGK primlerinin yatırılıp yatırılmadığını takip etmek gerekir. Çünkü bazı işverenler bu durumu önemsememekte ya da aksaklığın farkında olmamaktadır. Bu nedenle de SGK primleri sıklıkla kontrol edilmelidir.

SGK Borcunun Sonuçları

SGK ya olan prim borçları son derece önemli sorunlara neden olmaktadır. Özellikle priminin yatmadığından haberi olmayan biri için son derece can sıkıcıdır. Çünkü primlerin yatmaması sağlık sigortasından faydalanmanın önüne geçmektedir. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında kişi ciddi sıkıntılar ile karşılaşacaktır. Bununla birlikte emekli olmak içinde yolların kapanmasına neden olmaktadır. Emekliliği yakın olan kişiler eksik primleri yüzünden emekli olamamaktadır. Bunun için prim borçlarının ödenmesi gerekir.Bir önceki yazımız olan Restorasyon Kredisi Limitleri başlıklı makalemizde Restorasyon kredileri, Restorasyon Kredisi ve Restorasyon Toki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. mervethemermaid dedi ki:

    Vergi ve sgk yapılandırmaları için başvuru süresi hakkında bilginiz var mı?

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık