SGK 4a Hizmet Dökümü Sorgulama

SGK 4a Hizmet Dökümü 

Sosyal güvenlik kurumu, uzun bir süre boyunca farklı alanlardan olan sigorta sistemlerini tek bir bayrak altında toplamıştır. Tabi ki SGK bu düzenlemeyi yasaların verdiği yetkilere dayanarak yapmıştır. Emekli sandığı, bağkur ve SSK aynı kurum altında birleştirilmiştir. Sigorta dallarının tek çatı altında birleştirilmesinin en büyük nedeni farklılaşmaların ve düzenleme zorluklarının önüne geçmektir. Sosyal güvenlik kurumu altında birleşen sigorta kolları farklı ve yeni isimler ile düzenlenmiştir. 4A,4B ve 4C olarak düzenlenen yeni sigorta kolları farklı alanları temsil etmektedir. En geniş sigorta kolu 4A olarak belirlenmiştir.

4A Sigorta Kolu Nedir

SGK 4a kolu en geniş sigorta kolu olarak tanımlanabilir. Önce ki zamanlarda SSK altında olan sigortalılar 4a altında toplanmıştır. Devlet memurlarının bir kısmı ve özel sektör çalışanlarını bu sigorta dalı altında görmek mümkündür. 4a sigorta kolu genellikle işveren ile birlikte çalışanların toplandığı sigorta koludur. 4a olarak belirlenen bu alan da çok fazla kişinin olmasının birçok nedeni bulunmaktadır. İş kollarının çeşitli olduğu bu alanda sadece özel sektör çalışanları yer almaz. Aynı zamanda da memurlar ve sözleşmeli personellerde bu alanda yer almaktadır.  SSK’ya prim ödeyen kişiler bütün sigorta dallarının Sosyal güvenlik kurumu altında birleşmesi ile 4a sigorta koluna prim ödenmeye başlanmıştır.

4a Hizmet Dökümüne Nasıl Ulaşılır

Sosyal güvenlik kurumuna bağlı olan bütün sigorta kollarına ulaşmak için e-devlet şifresine ihtiyaç duyulmaktadır. E-devlet sitesi henüz yeni sayılabilecek olan bir düzenlemedir. Bu site de kişisel olarak birçok veri bulunmaktadır. Bu verilerden birisi de sosyal güvenlik kurumu ile ilgili kişisel bilgilerdir. E-devlet sitesine giriş yapabilmek için elektronik imza veya e-devlet şifresi gerekmektedir. Elektronik imza daha detaylı bir prosedürdür. E-devlet şifresi siteye girebilmek için daha çok tercih edilen bir yöntemdir. Bu şifreler PTT şubelerinden temin edilebilmektedir.  E-devlet şifresinden verilen ilk şifre mutlaka değiştirilmelidir. Çünkü ilk şifre tek kullanımlıktır. Bunun yerine daha güvenli ve ulaşılması zor bir şifre belirlenmelidir.

4a Hizmet Dökümü Nasıl Sorgulanır

4a hizmet dökümüne ulaşmak için e-devlet sitesine giriş yapmak gerekir. 4a üzerinden primi yatırılan kişiler ilgili alana girerek hizmet dökümlerini sorgulayabilirler 4a hizmet dökümü ile;

  • 4a hizmet dökümü sorgulanarak kişinin adına yatırılan toplam sigorta primlerini görmek mümkündür.
  • Hizmet dökümü ile sigorta primlerini düzenli olarak yatırılması sıkça kontrol edilmelidir. Çünkü düzenli yatırılmayan primler emekli olmanın önüne geçecektir. Yatırılmayan primler için mutlaka hak aranmalıdır.
  • Hizmet dökümünden işe giriş tarihleri ve çıkış tarihleri de kolaylıkla görülebilecektir.
  • Sigorta primlerinin hangi maaş tutarı üzerinden yatırıldığını da yine 4a hizmet dökümünden görmek mümkündür.
  • Emekliliği yakın olanların hesaplamalar yapmaları için gereken bütün bilgilere bu alan üzerinden kolaylıkla ulaşılacak ve hesaplama yapılabilecektir.

Bir Cevap Yazın