Sermayesiz Kendi İşinin Sahibi Olmak

Sermayesiz Kendi İşinin Sahibi Olmak

Günümüz de neredeyse herkesin hayali sermayesiz kendi işinin patronu olmak. Fakat çoğu kimse bunu maddi yetersizliklerden dolayı yapamaz. Eğer sermayeniz yok ve hala daha kendi işinizin patronu olmak istiyorsanız bu yazımız size göre.

İlk olarak iş kurmak için gerekli olan şeyler özgüven, sabır ve çok çalışmadır. Bunlar eğer ki sizde mevcut ise sermayeniz olmadan işinizi kurabilir, hayallerine kavuşabilirsiniz.

Birçok insan kendi işinin patronu olmak ister fakat iş kurmak o kadar da kolay bir olay değildir. Hele ki sermayeniz az ya da hiç yok ise. Becerileriniz ve orijinal fikirleriniz ile sermayesiz iş kurma sizin için daha kolay olabilir. Biraz özveri, kendine inanma, kolay pes etmemek ve fazla çalışma ile o kadar da zor bir şey olmadığını göreceksiniz.

Sermayeyi Nereden Temin Edebilirsiniz

Günümüz Nasrettin hocanın fıkraları misali parayı veren düdüğü çalar şeklinde ilerliyor. Her şeyin para üzerinde ilerlediği bu sistem de eğer siz de iş kurmak istiyorsanız ama sermayeniz yok ise bu konu gözünüzü korkutmasın. Bu konuyu halledebileceğiniz çeşitli şekilleri size önereceğiz. Sermayeniz yok ve iş kurmak istiyorsanız işte size önerilerimiz;

 • Dostlarınızdan veya yakın çevrenizden size destek olma amaçlı borç para
 • Yine yakın çevrenizden güvendiğiniz kişiler ile ortaklık kurma
 • Bunları sağlayamıyorsanız çeşitli finans kuruluşlarının iş kurmak isteyenlere verdiği kredi fırsatları
 • Bankalar ile geçmişiniz pek parlak değil ise esnaf ve sanatkârlar odasının iş kurmak isteyen girişimcilere verdiği krediler

Saydığımız bu önerilerden bankalar için elbette ki kredi notunuz yeterli olması ve geçmişte bankalar ile sorununuzun olmaması gerekiyor. Eğer bankalar ile geçmişiniz kötü ise esnaf ve sanatkârlar odasına başvurabilirsiniz. Esnaf ve sanatkârlar odası sizin kurmayı düşündüğünüz işi veya projeyi yeterli görür ise size gereken desteği verecektir. Kredi notunuz yeterli ise ve bankalar size kredi verebiliyorsa bu sefer de dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta, hangi banka nasıl kredi veriyor. Kuracağınız iş ve düşündüğünüz projeler için size göre en iyi krediyi bulmak yine size düşüyor. Günümüz de iş kurma hayali kuran ama sermayesi olmayan kişilerin en çok tercih ettiği krediler devlet destekli krediler. Çeşitli finans kuruluşları aracılığıyla verilen bu krediler düşük faiz oranları ve yüksek vade sayısıyla göz kamaştırıyor. Kurmayı düşündüğünüz işinizin projesini tamamladınız, sermaye için çeşitli finans kuruluşlarından kredi de temin edebiliyorsunuz ama bu sefer de temin edeceğiniz kredinin faiz ve vadesine çok dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer ki düşük vadeli bir kredi kullanacak iseniz ödeme sıkıntıları yaşayabilirsiniz. Yüksek vadeli krediler de ise göz korkutan nokta ise ileri ki zamanlar da oluşabilecek kriz ve enflasyon değerlerinin yükselmesi. İşte bu sebeplerden dolayı eğer ki kredi çekip iş kurmayı planlıyorsanız çok iyi düşünmeli, her şeyi planlamalısınız.

Hangi Kurumlar Kredi Veriyor

Sizin de iş kurmak için düşünceleriniz var ama sermayeniz yok ise başvuracağınız ilk kapı bankalar olacaktır. Özellikle devlet destekli iş kurma kredileri sizin için faydalı olacaklardır. Onun dışında iş kurma için kredi veren bankalar şöyledir;

 • Akbank
 • Odeabank
 • C Ziraat Bankası
 • Finansbank
 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • Denizbank

İş kurma kredisi veren bankaları da sıraladığımız da iş, en uygununu seçerek ve sermayeni oluşturarak size kalıyor. Eğer bankalarla aranız kötü, kredi notunuz düşük ise siz de Esnaf Ve Sanatkârlar Odasına başvurabilirsiniz.