Senetle Araba Alma Durumu

Sayın okuyucular, bu konuda sizlere detaylı şekilde senetle araba nasıl alınır, sırasıyla A’dan Z’ye tüm detaylarıyla anlatacağız. Banka ile probleminiz var ise, kredi notunuz düşükse ya da peşinatınız yoksa kim güvenir de araba verir? Öyle bir dönemdeyiz ki sizin güvenilir olup olmadığınızın detayını banka kredi notu sorgulaması yaparak anlayabiliyorlar. Banka kredi notunuz düşükse banka kredisiyle araba almak sizin için bir hayaldir. Peki, bankadan kredi kullanmadan, peşinat vermeden senetle nasıl araba alırsınız?

Senetle araba almak aslında çok basit ve kolay

Cebinizde 300 TL rehin koyma parası ve 120 TL satış alma parası varsa bu iş tamamdır. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirde neredeyse tüm galericiler senetle araba vermektedir. Örneğin galeriye gittiniz normal şartlarda 15000 TL olan arabayı senetle almak istediniz. Galerici bu arabayı size en az 19000 TL den satar. Çünkü senetle alıyorsunuz. Galerici yine aynı şekilde 15000 TL parayı bankadan kredi kullanır anlaşmalı olduğu bir banka minimum %0.95 komisyon ücreti ile kredisini kullanır. Size de arabayı satarken %3 komisyon ile satar. Bu şu demek oluyor. Galerici hem arabayı satarken pahalı satıp 4000 kar ediyor. Hem de 0.95 faiz oranıyla çektiği krediyi %3 faiz oranıyla size satıyor. Aşağı yukarı galerici bir arabadan 8000 TL kar etmiş oluyor. Sizce bu işi yapmaması için bir neden var mı bence yok. Peki, galerici bize nasıl güvenecek sorusu aklınıza muhtemelen geliyordur. Satış yapılırken ruhsata rehinlidir satılamaz ibaresini koydurduğu için siz ödemenizi 1 ay yapmazsanız avukat aracılığı ile arabayı bağlatır ve sizin o zamana kadar ödemiş olduğunuz taksitleriniz boşuna gitmiş olur. Bu yüzden kendinize güveniyorsanız senetle araba almanız tavsiye edilir. Aksi takdirde riskli iştir.

Tabi konuda belirttiğimiz gibi çok kolay şekilde senetle araba alabilirsiniz. Ruhsata rehinlidir, satılamaz ibaresini koydurmaz iseniz galerici bu işe yanaşmaz ve senetle araba alamazsınız. Galerici aynı şekilde kendisini güvene almasını çok iyi bilen bir ticaret anlayışıyla bu işi yapmaktadır.

Senetle Araba Alma Alma Anlatımı: