Senet Protesto Konusunda Bilmeniz Gerekenler

Senetler, genelde bir karşılık belirtilerek bir işin işleyişini sağlamak amacıyla belirtilen belgelerdir. Eğer zamanında ödenmezse senet protesto olur. Senedin ödenememesi ya da muhatap tarafından kabul edilmemesi halinde, senetler için protesto zamanı bulunur.

Senet Ne Zaman Protesto Olur ?

Eğer banka tarafından protesto edilecek ise son ödeme tarihinin bitmesinden iki iş günü öncesinde mesaj yolu ile iletilir. Bu sürenin sonunda protesto edilir. Eğer senet bir bankaya ait değil ise elden tahsil edilebilir. Eğer elden tahsil edilecekse ödeme tarihinin bitmesini takip eden ilk iş günü içerisinde ki mesai bitim saatidir.

Nasıl Protesto Edilir ?

Protesto edildikten sonra noter kurumundan bir belge hazırlattırılır. Bu belge de senede işlenir. Senet belgeye işlenirken, noter memuru, muhatap kişinin adresinde bu işlemi gerçekleştirir.
Protesto Edilen Senet Ödenmediği Taktirde Ne Olur ?

Eğer protesto edilen senet ödenmezse takibe alınır. Takibe alınan bir senet geç de olsa sonra da olsa ödenebilir. Lakin böyle bir işlem olduğunda bankaların gözünde o kişinin değeri düşecektir. Böylelikle bir daha ki seferde senet,kredi vb. işlemlerinde işin başarılı olması uzun uğraşlar ile olacaktır.

Bu yazımızda sizlere, senet ve senet işlemlerinin sonucunu bildiren bir makale hazırladık yazımızda görünen yanlış/hata vb. durumlarda bizim ile iletişime geçip düzeltebilirsiniz. Daha güncel makaleler ve daha bol içerik için web sitemizi takipte kalın.

[alert-note]SENET ÖDEME GÜNÜ[/alert-note]

Senet ödeme günü için bu yazıya gelen ziyaretçilerimiz için makalemizi tekrar düzenleme gereksinimi duyduk. Çünkü konumuz aslında senet protesto başlıklı. Bu yüzden aradıklarını bulmalarının zor olduğunu düşünüyorum.

Senet ödeme günü aslında iş yaptığınız kişi/kuruluş ile aranızda karar verip senet üzerine işlediğiniz tarihtir. Normal olarak bu süre dolduktan 2 iş günü içinde ödemeyi yapmak gereklidir. Fakat aranızda bir bağ ve güven durumu söz konusu ise süre sorunu çıkmadan da işinizi görebilirsiniz. Yani karşılıklı konuşup anlaşarak, süreyi geçseniz de yasal işlem başlamasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca senet ödemesi hafta içi ile sınırlı olmayıp, haftasonu da yapılabilmektedir. Kısaca bu başlık altında size bilgi vermeye çalıştım. Eksikleri yorum atarak sorabilirsiniz.