Salma Tavukçuluk Devlet Desteği

Kredi Desteğini Kimler Vermektedir?

Salma tavukçuluk yetiştiricilerine devlet, banka ve özel kooperatifler kredi destekleri vermektedir. Tavukçuluk devlet desteği yazımızda tavuk yetiştiricilerinin nasıl kredi başvuruları yapacağı, destek kredileri için aranan şartlar hakkında bilgiler vereceğiz.

Salma Tavukçuluk Nedir?

Salma Tavukçuluk, tavukların doğal ortamlarda yetiştirilmesi ve organik yumurta elde edilmesine salma tavukçuluk adı verilmektedir. Salma tavukçulukta önemli olan tavukların barınabilmesi için yeterli kümes ve gıda önemlidir.

Salma Tavukçuluk Kümes Yapımı

Salma tavukçuluk yetiştiriciliği için gerekli kümesin inşa edilmesi için devlet desteği alınabilmektedir. Ancak belli kümes kriteri bulunmaktadır. 6 tavuk için 1 metre kare kümes yapılması gerekmektedir. Küçük bir hesaplamayla 1000 tane salma tavuk yetiştiriciliği yapacak çiftçiler ortalama 166 metre kare kümes yapmaları gerekmektedir. Yine yapılacak kümeslerin güney cephesine bakma, ısınma tesisatının kurulması ve olabildiğince ışık alabilmesi için pencere bulundurma zorunluluğu bulunmaktadır.

KOSGEB Desteği

Salma tavukçuluk yetiştirenlere destek kredileri verenlerin başında KOSGEB gelmektedir. KOSKEB’in hibe veya faizsiz kredi vermesinden dolayı en çok tercih edilen kurum olmuştur. KOSGEB canlı hayvan alımı dışında kanatlı hayvan yetiştiricilerine her türlü kredi desteği vermektedir. Salma tavukçuluk yetiştiricilerinin KOSKEB’den hibe ve faizsiz kredi alabilmeleri için KOSKEB veri tabanına üye olmaları ve KOSKEB’in açacağı girişimcilik derslerine katılıp girişimci sertifikası almaları gerekmektedir. Salma tavuk yetiştiricileri hazırlayacakları iş projesini KOSKEB’e teslim etmesi gerekir. KOSKEB, 50 bin liraya kadar hibe, 100 milyara kadar da faizsiz destek kredisi vermektedir.

Ziraat Bankası Salam Tavukçuluk Desteği

Destek kredisi veren diğer bir kurum ise Ziraat Bankası‘dır.  Ziraat Bankası, kümes inşaatı yanında gübre, elektrik hattı döşeme, güneş enerjisi kurumu, kümes tadilatı, hayvan alımı, organik yumurta entegre tesis kurulumu gibi bir çok kredi desteği vermektedir.

Kırsal Kalkınmaya Destek Projeleri

Desteği veren diğer bir kurum ise Tarım Bakanlığı tarafından Kırsal Kalkınmaya Destek projeleri kapsamında 81 ilde destek vermektedir. 300 bin liraya kadar destek kredisi veren Kırsal Kalkınmaya Destek projesinden faydalanabilmek için çiftçi kayıt belgeniz olması gerekir.

Destek Kredisi Alabilmenin Şartları

Son olarak salma tavuk yetiştiricilerinin destek kredileri alabilmelerinin şartlarından bahsedelim. 16-65 yaş aralıklarında olan herkes salma tavukçuluk destek kredilerinden faydalanabilir. Ayrıca krediden faydalanmak isteyenlerin en az 3 yıldır hayvancılık yaptığına dair belge veya tarım eğitim yüksek okulu diplomaları (veteriner, yüksek lisans, doktora) olması gerekir. Son olarak kümes yapımı destek kredileri için yukarıda bahsettiğimiz hayvan sayısına göre düşen metre kare büyüklüğünde kümes yapmaları ve kümesler için ısınma, aydınlatma önlemelerinin alınması gerekir.