Sahte Altın ve Parayı Anlamak Çok Kolay

Gelişen teknoloji her ne kadar insanlara hizmet etmek için varsa da maalesef gelişen teknolojiyi sahtecilik için de kullanılmaktadır. En çok sahtesi üretilenlerin başında ise paralar gelmektedir. Öyle ki bazı yapılan sahte paralar, gerçeğiyle ayırt edilmeyecek kadar profesyonel basılmaktadır. Ancak Merkez Bankasının basmış olduğu paraların 12 tane güvenlik özelliği bulunmaktadır. Kalpazanlar her ne kadar kendilerini geliştirmiş olsalar da aşağıda sayacağımız 12 güvenlik kontrolü ile paranın sahte olup olmadığı anlaşılabilecektir. Yazımızda Merkez Bankasının geliştirmiş olduğu 12 güvenlik önlemini sizlerle paylaşacağız.

1-Kağıt Kalitesi

Gerçek paraların kağıt kalitesi en üst seviyede tutulmuş ve pürüzsüz, matsız bir özelliğe sahiptir.Bu yüzden elinize almış olduğunuz banknotlar da tırtıklı yüzey, sert, pürüzlü bir görünümü varsa paranın sahte olma ihtimali yüksektir. 

2-Atatürk Resmi

Atatürk resimleri ise canlı tutulmuştur. Atatürk resimleri soluk solan paraların sahte olması ihtimali vardır. Ayrıca banknotlara basılan Atatürk görsellerinin ışık görsel özelliği vardır. Yani banknotu ışığa tuttuğunuzda karşı tarafta Atatürk görseli yansıyacaktır.

3-Emniyet Şeridi

Tüm banknotlarda parlak emniyet şeridi bulunur. Emniyet şeritlerinde dikkat edilmesi gereken husus ise elinizde ki paranın tutarı ne ise o tutar emniyet şeridinde yazar. Diyelim ki elinizde 200 liralık banknot var. Emniyetine dikkatli bakarsanız 200 rakamı yazar. Ayrıca emniyet şeritlerinde mutlaka para birimimiz olan TL amblemi de yer alır.

 

4-Holografik Şerit

Banknotların sağ tarafında, üst kısımda ki para tutarının altında ki parlak yüzey holografik şerittir. Holografik şerit parlak bir yüzeye sahiptir ve parayı aşağı yukarı hareket ettirdiğimizde şerit kısmı parlamaya başlayacaktır. Yine holografik şerit içinde ki TL yazısı, yine parayı hafifçe oynattığınızda paranın tutarını gösterecektir.

Holografik Şerit

 

5- Kabartma Baskısı

Banknotların ön yüzünde bulunan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yazısı ve para miktarını gösteren rakamlar kabarık şekilde basılmıştır. Elinizi yazıya ve sayıya hafifçe gezdirdiğinizde küçük kabarcıklar olacağımı göreceksiniz. 

Kabartma Baskı

 

6- Renk Değiştiren Şerit

Banknotların her iki tarafında da orta kısımda, yukarıdan aşağıya doğru inen parlak bir şerit göreceksiniz. Arka tarafta ki şerit üzerinde parayı hafifçe hareket ettirdiğinizde TL ve para tutarını gösteren rakamı göreceksiniz.Bu şerit normalde mat gibi bir renge sahip olsa da parayı hareket ettirdiğinde altın sarısı, parlak bir renge dönüşecektir. 

Renk Değiştiren Şerit

 

7-Bütünleşik Görüntü

Banknotların ön yüzü, sol tarafını ışığa tuttuğunuzda para miktarını gösteren rakam belirecektir.

8-Mikro Yazı

Banknotların ön yüzünde yer alan ay yıldız içinde paranın tutarı  ile holografik şerit folyo üzerindeki dikdörtgen şeklin alt ve üst kenarında TCMB ibaresi mikro yazılıdır.

Mikro Yazılar

 

9- Ultraviyole Işığı

Sahte para tespitinde kullanılan ultraviyole ışığına banknot tutulduğunda mavi ve kırmızı renkte parladığı görülecektir. Yine  5 ve 10 lira paralarda mavi, 20 ve 50 liralık paralarda kırmızı, 100 ve 200 liralık paralarda ise sarı renkte parlama yapması gerekir.

Ultraviyole

 

10-Görme Engelliler İçin Özel Tasarlanmış Kabartma Yazılar

Görme engelli vatandaşlarımızında paranın sahte olup olmadığını anlayabilmesi için paranın ön kısımında yer alan filigran şeridin sol üt kısımında Braille alfabesiyle yazılmış, özel kabartma yazılar bulunmaktadır.

Son olarak, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, paraların seri numarasını sorgulama sistemi geliştirmiştir. Sahte olduğunu düşündüğünüz paranın seri numarasını aşağıda vereceğimiz linkte açılan ekrana yazarsanız, paranın sahte olup olmadığını anlayabilirsiniz.

En eski yatırım araçlarından biri olan olan altın, yatırımcısının yüzünü her zaman güldürmeyi başarmıştır. Altının yıllar içinde ki kur artışları buna en güzel örnektir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en fazla tercih edilen yatırım aracı olan altının maalesef sahteleri de yapılmaktadır.Elinde üç beş kuruşu olan yatırımcılar, sahte altın nasıl anlaşılır? Konusunda çok fazla bilgisi olmadığı için de sahte altın alabilmekte ve mağdur olmaktadır. Bu yazımızda sahte altının nasıl anlaşılacağı konusunda detaylı ve pratik bilgiler vereceğiz.

Altında Gerçeklik Test Etme Yöntemleri

. Altın almak isteyenlere ilk tavsiyemiz kesinlikle bildiğiniz, tanıdığınız kuyumculardan almak olacaktır.

.Çeyrek ,yarım, tam altınlarda mutlaka Atatürk resmi ve T.C yazısı vardır. Atatürk resminin ve T.C yazısının olup olmadığı veya resmin tahriş olup olmadığına çok dikkat ediniz. Bileziklerde ise mutlaka bileziğin kaç ayar olduğunu gösteren damga vardır. Damgayı mutlaka kontrol ediniz.

. Özgül ağırlığı yüksek bir elementtir. Bu yüzden sahtesi, gerçek altınlara göre daha ağırdır. Alacağınız altınla diğer aynı özellikte ki altını iki elinizle tartısını kontrol edebilirsiniz.

. Kur fiyatları hemen hemen yerde her yerde aynıdır. Bir kaç liralık fiyat farkı olabilir. Ancak alacağınız altının fiyatı fahiş derecede düşükse sahte olma ihtimali çok yüksektir.

. Diğer bir pratik yol ise mıknatıs testidir. Metal olmadığı için manyetik alanı yoktur ve mıknatısla çekilmez.Eğer ki alacağınız altın mıknatıs tarafından çekiliyorsa o sahtedir.

. Özellikle western filmlerinde görmüşünüzdür. Bulunan altının gerçek olup olmadığı için ısırılır. Yumuşak bir element olduğundan ısırıldığı zaman iz bırakır.

.Seramik tabak kullanılarak da altının sahte olup olmadığı anlaşılır. Bunun için yapılması gereken altını porselen bir tabağa sürmek. Eğer ki siyah bir iz çıkıyorsa bilin ki o sahtedir. Eğer ki altın renginde ise gerçek demektir.

. Sarrafların en çok kullandığı testin başında Mihenk taşı testi gelir. Altın, mihenk taşına sürtülür. Taş üzerinde çıkacak olan izin üstüne de bir miktar asit dökülür. Asit döküldükten sonra eğer ki izler siliniyorsa ya sahtedir ya da ayarı düşüktür.