Sahte Altın Nasıl Anlaşılır?

En eski yatırım araçlarından biri olan olan altın, yatırımcısının yüzünü her zaman güldürmeyi başarmıştır. Altının yıllar içinde ki kur artışları buna en güzel örnektir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en fazla tercih edilen yatırım aracı olan altının maalesef sahteleri de yapılmaktadır.Elinde üç beş kuruşu olan yatırımcılar, sahte altın nasıl anlaşılır? Konusunda çok fazla bilgisi olmadığı için de sahte altın alabilmekte ve mağdur olmaktadır. Bu yazımızda sahte altının nasıl anlaşılacağı konusunda detaylı ve pratik bilgiler vereceğiz.

Altının Sahteliğin Test Etme Yöntemleri

. Altın almak isteyenlere ilk tavsiyemiz kesinlikle bildiğiniz, tanıdığınız kuyumculardan altın almak olacaktır.

.Çeyrek ,yarım, tam altınlarda mutlaka Atatürk resmi ve T.C yazısı vardır. Atatürk resminin ve T.C yazısının olup olmadığı veya resmin tahriş olup olmadığına çok dikkat ediniz. Bileziklerde ise mutlaka bileziğin kaç ayar olduğunu gösteren damga vardır. Damgayı mutlaka kontrol ediniz.

. Altın, özgül ağırlığı yüksek bir elementtir. Bu yüzden sahte altınlar gerçek altınlara göre daha ağırdır. Alacağınız altınla diğer aynı özellikte ki altını iki elinizle tartısını kontrol edebilirsiniz.

. Altın kur fiyatları hemen hemen yerde her yerde aynıdır. Bir kaç liralık fiyat farkı olabilir. Ancak alacağınız altının fiyatı fahiş derecede düşükse sahte altın olma ihtimali çok yüksektir.

. Altının sahte olup olmadığının diğer bir pratik yolu ise mıknatıs testidir. Altın metal olmadığı için manyetik alanı yoktur ve mıknatısla çekilmez.Eğer ki alacağınız altın mıknatıs tarafından çekiliyorsa o altın sahtedir.

. Özellikle western filmlerinde görmüşünüzdür. Bulunan altının gerçek olup olmadığı için ısırılır. Altın yumuşak bir elementtir. ve ısırıldığı zaman iz bırakır.

.Seramik tabak kullanılarak da altının sahte olup olmadığı anlaşılır. Bunun için yapılması gereken altını porselen bir tabağa sürmek. Eğer ki siyah bir iz çıkıyorsa bilin ki o altı sahtedir. Eğer ki altın renginde ise sahte değil demektir.

. Sarrafların en çok kullandığı testin başında Mihenk taşı testi gelir. Altın, mihenk taşına sürtülür. Taş üzerinde çıkacak olan izin üstüne de bir miktar asit dökülür. Asit döküldükten sonra eğer ki izler siliniyorsa altın ya sahtedir ya da ayarı düşüktür.