Sağlıkçılara Yıpranma Yasası Çıkıyor

14 Mart Tıp Bayramı münasebetiyle sağlıkçılarla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sağlıkçılara söz verilen ancak bu zamana kadar gerçekleşmeyen yıpranma yasasının 2019 yılında çıkartılacağı ve sağlık çalışanlarının 3 yıl erken emekli olacakları müjdesini verdi.

Hangi Meslek Dalları Yasadan Faydalanıyor?

Bilindiği gibi çalışma koşulları ağır mesleklerde çalışanların daha çabuk emekli olabilmesi için yıpranma yasası çıkartılmıştır. Bu yasaya göre kurşun ve arsenik işlerinde çalışanlar, cam sektöründe çalışan işçiler, çimento, alüminyum, demir- çelik, döküm, asit fabrikalarında çalışanlar, madenciler, radyoaktif maddeler ile çalışanlar, Türk Silahlı Kuvvetlerinde çalışan subay, ast subay, sözleşmeli er ve erbaşlar, emniyet ve MİT mensupları, itfaiyeciler, gazeteciler gibi meslek dallarında çalışanlar yıpranma yasasına göre erken emekli olabiliyorlar. Bir yıpranma yasası da sağlıkçılar için geliyor.

Cumhurbaşkanı, Tıp Bayramında Söz Verdi

2014 yılında ki yerel seçimlerde, sağlık çalışanlara erken emekliliğin kapsını açacak olan yıpranma yasası sözü verilmişti. Ancak aradan geçen 3 yıla rağmen yasa çıkarılmadı. Yaklaşan başkanlık seçimi öncesi, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle sağlıkçılarla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yıpranma yasasının 2019 yılında çıkma sözü verdi.

Sağlıkçılara Yıpranma Yasası 2014 Yılından Beri Mecliste Bekliyor

2019 yılında tekrar gündeme gelen yasa teklifinde, sağlıkçıların 2.5 yıl erken emekli olabilmesi için meclise teklif götürüldüğü ancak taslakta ki eksikliklerden dolayı tasarının geri çekildiği belirtildi. Daha sonra ki günlerde ülkemizde yaşanan FETO darbe girişimi sonrası düzenlenme bir başka tarihte düzenlenmesi için ileri bir tarihe ertelenmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan” Seçimden sonra yasanın takipçisi olacağım. Meclis kuruluna bir an önce gelmesi için elimden geleni yapacağım. Sağlıkçılara 2014 yılında verilmiş bir sözüm var. İnşallah bu sözümü 16 Nisandan sonra gerçekleştireceğim” dedi.

5 Yıl Çalışan Sağlıkçılar 1 Yıl Yıpranma Yılı Kazanacaklar

Yıpranma yasasına göre sağlıkçılar, çalıştıkları 1 yıl için 72 gün, 5 yıl için de 3 yıl önceden erken emekli olabilecekler. Böylece 25 yıl çalışmış bir sağlıkçı 30 yıl üzerinden primlenecek ve emekli edilecek. Yıpranma süreleri 3 yılı geçmeden yaştan düşürülecek. Çalışılmayacak 3 yılın primleri de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlıkçının primine eklenecek. Böylece 60 yaşında emekli olacak bir sağlık çalışanı, çıkartılacak yeni yasayla 57 yaşında emekli olmuş olabilecek.

Referandum Sonrası Gelişmeler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Nisan sonrası hızla bu kararı sonuca bağlama sözü vermişti. Bu çalışmalar şuan için kesin sonuç almadı ve devam ediyor. Bilinen bulgular ise şu yönte; 10 yıl çalışma şartı olacak gibi görünüyor. Daha önce “skopi” cihazından kaynaklı radyasyon gereğince hastane çalışanının açtığı davanın olumlu sonuç alması bu işi ortaya çıkaran nedenlerin başında.