PTT Kargo Çalışma Saatleri ve Günleri

PTT Kargo Hangi Günler ve Saatlerde Çalışmaktadır?

PTT Tarihçesi

Ülkemizin en köklü kamu kurumlarından biri olan ve kökü Osmanlı Devletinin son zamanlarına denk gelen 1840 yılında kurulmuş olan PTT, ilk kurulduğunda Postane-i Amire ismiyle faaliyet göstermeye başlamıştır. 2013 yılında T.B.M.M’nin aldığı kararla Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi adını almıştır. Bu tarihten itibaren çok fazla değişim gösteren kurumlardandır. Ayrıca satışı da yakın zamanda gündemde olduğunu hatırlatmakta fayda var.  Tarihçeye kısa bakış yaptığımız da göze çarpanları sizlere açıklamaya çalıştım.

Vermiş Olduğu Hizmetler

Posta ve telgraf hizmetlerinde faaliyet gösteren PTT, son zamanlarda hizmet atağına kalkmış ve para transferleri, emekli maaş hizmetleri, E-devlet şifresi alma, hizmet faturalarının tahsili gibi bir çok hizmet vermeye başlamıştır. PTT, 2008 yılında kargo faaliyetlerine de başlamış ve PTT Kargo ismiyle kargo alanında ciddi hizmetler vermeye başlamıştır. Günümüzde kargo hizmetleri veren büyük kurumlara kafa tutacak dereceye gelmiş olan PTT Kargo, ülkemizde en fazla kargo taşıyan ve kar elde eden kurumların başında gelmektedir.

Kargomatik

PTT kargo faaliyetlerini geliştirmek ve müşterilerine daha iyi hizmet edebilmek için Kargomatik sistemini hayata geçirmiştir.  Adresinde bulunamayan kargo sahiplerinin cep telefonlarına gönderilen mesaj sayesinde kargomatik sisteminin olduğu PTT şubelerine gidip kendilerine gönderilen şifrelerin girilmesiyle istediği yerden kargosunu alabileceklerdir. Bu hizmet şimdilik sadece Ankara – İstanbul’da bulunmaktadır.

Çalışma Saatleri ve Günleri

Gelelim PTT Kargo’nun çalışma saatleri ve günlerine. Mesai sabah 08.30’da başlamaktadır. 12.30’a kadar kesintisiz hizmet veren PTT, 12.30 ile 13.30 arasında öğle mesaisi yaptığı için hizmet vermemektedir. 13.30’da başlayan mesai 16.30’a kadar da devam etmektedir. Posta İşleme Merkezi ve Kargo dışında PTT şubeleri hafta sonları çalışmamaktadır. PTT şubeleri cumartesi günleri öğlene kadar hizmet vermektedirler. Yine büyük şehirlerde ki şubeler de tıpkı İşleme Merkezi ile Kargo gibi Cumartesi günleri öğlene kadar hizmet vermemektedir. Son olarak PTT’nin web adresinde belirtiği il ve ilçelerde ki şubeler de öğle mesaisi yapmamakta olup 08.30 – 17.00 saatleri arasında kesintisiz hizmet vermektedir.

Yazımız güncelliğini korumaktadır. Bazı kelime hataları, fazlalıkları çıkarıldı. Böylece anlam kolaylığı sağlanmıştır.