PTT Araç Trafik Sigortası

PTT’den Araç Sigortası Nasıl Yapılır?

2019 yılında en fazla tartışılan konuların başında zorunlu araç sigortalarında meydana gelen yüksek fiyat artışları olmuştur. %100’den %300’e kadar artış gösteren zorunlu trafik sigorta bedelleri araç sahiplerini ucuz sigorta şirketlerini aramaya teşvik etmiştir. Araç sahiplerinin en çok kapısını çaldığı kurumların başında ise PTT gelmiştir. PTT araç trafik sigortası yazımızda vatandaşların niçin PTT’yi tercih ettikleri ve PTT araç sigortası hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

PTT Araç Sigorta Bedeli Ne Kadar?

2019 yılında zorunlu araç sigortalarında ki fahiş fiyatların ortaya çıkması ve yayılan bir söylentiye göre PTT ve Ziraat Bankasının çok düşük fiyatlarla araç sigortası yaptırdığı söylentisi, araç sahiplerini bu iki kuruma akın etmesine neden olmuştur. Ancak PTT şubelerinin araç sigortaları için talep ettiği fiyatların diğer sigorta şirketleriyle aynı seviyelerde olması, düşük sigorta bedellerinin motosikletler için geçerli olduğu anlaşıldı. PTT zorunlu araç sigortalarının en düşük 500 TL’den başladığını ve bu fiyatın aracın modeline, daha önceden kaza yapıp yapmadığına, tipine göre artış gösterdiğini hatırlatalım.

PTT Araç Sigorta Fiyat Teklifleri Alma

Şunu hemen belirtelim ki PTT bir sigorta kurumu olmayıp anlaşmalı olduğu 9 sigorta şirketiyle komisyon usulüyle çalıştığını bilmenizde fayda var. PTT’nin bu adresine tıklayarak kimlik bilgileriniz, araç bilgilerinizi girdiğinizde anlaşmalı olduğu 9 sigorta şirketinin tekliflerini görebilir ve en uygun sigorta şirketine aracınıza zorunlu trafik sigortası yaptırabilirsiniz.

PTT Araç Sigortasının İçeriği

PTT araç sigortası yapıldığında, aracınızla yaptığınız kazada karşı tarafın aracının hasarı karşılama, kaza sonrası karşı araçta yaralanan sürücü ve yolcuların hastane, ilk yardım, tedavi masrafları ve karşı araçta ki sürücünün veya yolcuların ölmesi durumunda defin masrafları ve kalan ailelerine destekten yoksun tazminatı ödenmektedir. Burada araç sahiplerine şiddetle bir uyarıda bulunmak istiyoruz ki sigorta maddelerini iyi okumanız, gerektiğinde biraz daha para vererek hayati derecede önemli olan istediğiniz maddeleri ekletebilirsiniz.

PTT Araç Sigortasına Başvurma

PTT aracılığıyla aracınıza zorunlu trafik sigortası yaptırmaya karar vermişseniz ya yukarıda vermiş olduğumuz linkteki sigorta şirketinin bilgilerini veya PTT şubelerine giderek görevliden sigorta şirketlerinin tekliflerinden en uygun olanını belirlemeniz gerekiyor. Kimliğiniz ve aracınızın ruhsatıyla beraber başvuracaksınız ve sigorta bedelini ödedikten sonra aracınıza zorunlu trafik sigortasını yaptırmış olacaksınız.