Bankanız Provizyon Vermedi Hatası Nedir?

İnternet ve telefon alışveriş merkezlerinden kredi kartlarıyla yapılan alışverişlerde  ”Bankanız provizyon vermedi” hatası alırsınız. Pek çok kart kullanıcısı niçin böyle bir hata aldığını bilemez. Peki bankanız provizyon hatası vermedi hatası nedir?

Provizyon Nedir?

Provizyonu bir nevi doğrulama olarak da adlandırabiliriz. Şöyle ki online alışverişlerde kredi kartına sahip olan banka ile alışverişin yapıldığı internet sitesi arasında ki doğrulama gerçekleşir. Bu doğrulama aşamasında kredi kart ile yapılan alışverişe onay verilmediğinde provizyon hatası alınır ve yapılan alışveriş sonrası kartınız onay vermedi şeklinde bir uyarı alınır.

Bankanız Provizyon Vermedi Hatasına Neden Olan Hatalar Nelerdir?

Kredi kartlar ile yapılan online alışverişlerde bankanız provizyon hatası vermesinin  nedenlerini incelersek;

  • Kredi kartınızın internet ortamında ki alışverişlere kapalı olmasıdır. İnternet alışverişlerine kapalı olan kredi kartları provizyon hatası verir. İnternet alışverişlere açılmasıyla bu sorun ortadan kalkacaktır. Ancak bazı durumlarda kredi kartları internet alışverişlerine açık olmasına rağmen yine de provizyon hatası alabilir.  Bunun için ilk yapılması gereken bankanızın müşteri temsilcisiyle görüşmek olacak. Şunu da belirtelim ki internet alışverişlerine açık olan ancak kredi kartlarının 3D Secure güvenli ödeme sistemine kapalı olan sitelerden yapılacak alışverişe de bankalar onay vermemektedir. Bu da provizyon hatasına neden olur.
  • Provizyon hatasının alınmasının diğer bir nedeni ise kart bilgilerinin yanlış girilmesidir. Kredi kartlarının 16 rakamlı kredi kart numaraları, CVV kodu, son kullanma tarihi, kart sahibinin isimleri gibi bilgilerinin yanlış girilmesi de provizyon hatasına neden olacaktır ve bankanız yapılan alışverişe onay vermeyecektir.
  • Provizyon hatası veren ve en sık karşılaşılan olaylardan biri de kredi kartının son kullanma tarihinin geçmiş olmasıdır. Son kullanma tarihi geçmiş ve yenilenmemiş kredi kartlarıyla yapılacak online alışverişlerde provizyon hatası alınır.
  • Kredi kartlarının post cihazlarında kullanılması ve şifrenin yanlış girilmesiyle de provizyon hatası alınır.
  • Yurt dışına alışverişe kapalı olan kredi kartların da yurt dışında kullanılması da provizyon hatasına neden olur.