Prim Günü Dolmuş Emeklilik Bekleyenlere Kötü Haber | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum

Prim Günü Dolmuş Emeklilik Bekleyenlere Kötü Haber

Prim Günü Dolmuş Emeklilik Bekleyenlere Kötü Haber

Emekliler ile ilgili düzenlemelerde promosyon parası, memur emeklilerin 30 yıldan fazla çalışmış olduğu yılların ikramiyesinin verilmesi, Bağkur ve SSK emeklilerin yanlış hesaplanan emekli aylıklarının düzenlemesi gibi düzenlemelerde sonra bir müjdeli haber de prim süresi dolmuş ancak yaşı bekleyen kişilerin emekli olabilmesi için hükumetin yapacağı yasal düzenlemeleri beklemeye başladı. Ancak prim gününü doldurmuş ancak yaştan dolayı emekli olamayanlara kötü haberi Sosyal Güvenlik Kurumu başkanından geldi.

Prim Günü Dolmuş Emeklilik Bekleyenlere Kötü Haber Başkandan Geldi

Bilindiği gibi 2002 yılında düzenlenen emeklilik sistemiyle emekli olma yaşı yükseltilmişti. Prim günü dolu olmasına rağmen yasada belirtilen emekli olma yaşına gelinceye kadar kişiler emekli olamıyor. Bu uygulama da milyonlarca emekli adayını mağdur etmiş ve hükumetin kendileri için de bir düzenleme yapmasını istemişlerdi. Özellikle hükumetin emekliler ile ilgili çalışmasıyla umutlanan emekli adayları kendileri için de bir düzenleme yapılmasını bekliyordu. Ancak kötü haber Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Mehmet Selim Bağlı’dan geldi. Başkan Bağlı, gazetecilerle yapmış olduğu sohbette gazetecilerin soruları üzerine ”Yok arkadaşlar, vicdanen de olmaz” şeklinde vermiş olduğu cevapla emekli olmayı hayal eden milyonlarca kişi hayal kırıklığına uğradı.

Sosyal Sigorta Kurumu Başkanı Prim Borcu Olmayanların Yaşı Bekleyeceklerini Belirtti

Başkan Bağlı, Ekonomi Muhabirleri Derneği ile yapmış olduğu ekonomi sohbetleri sırasında gazetecilerin sorduğu ve 7.2 milyon insanın emekli olmayı beklediğini ancak yürürlükte ki yasadan dolayı emekli olamadıklarını, o kişiler ile ilgili bir çalışmanın olup olmadığını sorması üzerine “Yok arkadaşlar, vicdanen de olmaz. 37 yaşında insanları emekli ettiler. 2006-2008 reformları yapılmasaydı yıllık sosyal güvenlik açığı 100 milyar lira olacaktı. Şimdi 11 milyar lira civarında” dedi. Başkan ” Eski yürürlüğe göre o kişilerin emekli olması demek hazineye 400 milyar ek yük getireceğini ve bu uygulamanın uygulanmasının mümkün olamayacağını belirtti.

Prim Borçları Olanlar 31 Ekime Kadar Borçlarını Yapılandırabilecekler

Başkan Bağlı, Bağkur ve SSK prim borçları olanların 31 Ekime kadar borçlarını yapılandırmasını istedi. Ayrıca peşin ödemelerinde ciddi indirimler yapıldığı belirtti. Başkan Bağlı, prim borcu olanları yapılandırma fırsatını kaçırmamalarını istedi.

 

Bir önceki yazımız olan Torun Bakım Maaşı Şartları Belli Oldu başlıklı makalemizde Büyükanne Maaşı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık