POS Cihazı Taksite Nasıl Açılır?

Pos cihazının taksitlere bölünerek kullanılması hem tahsilat hacmini yükseltmekte hem de ülkemizde yer alan birçok sektörün pazar payını arttırmaktadır. Herkes tarafından bilinmektedir ki, taksite bölünen alışveriş tutarları toplu bir şekilde ödemekten daha makul bir durum ortaya çıkarmakta. Buna hitaben taksitli yapılan alışverişler az biraz tuttuklarından ötürü aylık toplu ödemelerde pek bir sorun teşkil etmemektedir. Aynı zaman’da bu durum tüketicinin daha sağlıklı aylık kredi kartı borcu ödeme işlemini gerçekleştirmesine yardımcı olmaktadır.

POS CİHAZINA SAHİP İŞLETME SAHİBİYİM, TAKSİTLENDİRME YAPABİLİR MİYİM?

Pos cihazınızın taksitlendirilmeye açılması için ilk etapta bankanız ile iletişime geçerek bu talebinizi sunmanız gerekmektedir. Bunun nedeni ise taksitlendirilme olayına dayalı olarak pos cihazının çalışma şekli değişeceğinden ek maliyetler ortaya çıkabilmektedir. Dolayısıyla bankanız fiyatlandırılma ve komisyon ücretlerine ilişkin sizin talebinizle size bilgi vererek pos cihazınızı taksitlendirmeye açmaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz üzere eğer pos cihazınızı taksitlendirmeye açacaksanız bankanıza müracaatta bulunarak bu talebinizi işleme koymalısınız. Bankalar pos cihazınızın taksitlendirilmeye açılması için öncelikli olarak işletmenizin türüne göre karar vermektedir. Zira getirilen yeni yasa çerçevesinde cep telefonu ve gıda ürünleri üzerine taksitlendirmelerin kapanması bu tür işletmelere sahip pos cihazlarında taksitlendirmeleri kabul görülmemektedir. Bununla birlikte kuyumculuk sektöründe de pos cihazına dayalı taksit seçeneği bulunmamaktaydı, fakat ekonomik göstergeler gereği kuyumculuk sektöründe bulunan pos cihazlarına 4 taksit seçeneği sunuldu.

POS CİHAZININ TAKSİTE AÇILMASIYLA KOMİSYON DEĞERİ ARTAR MI?

Hemen yukarıda da bahsettiğimiz üzere pos cihazları taksitlendirilmeye açıldığı vakit komisyon oranları da artmaktadır. Kart sahibinin kazanmış olduğu bonus ödül veya benzeri ödüllerce işlem yapılması taksitlendirilmeye açılan pos cihazının işletme sahibine hizmet fiyatlaması olarak dahil edilmektedir. Buna örnek verecek olursak taksitlere kapalı olan pos cihazları ertesi güne dayalı olarak %1, üye işyerinin pos cihazı taksite açıldıktan sonra ise %1 oranı üzerinden kredi kartı sahibinin ödülleri ile yapmış olduğu alışveriş taksitleri ödenen servis komisyonuna ek edilmektedir. Eski tür pos cihazlarının yanı sıra akıllı yazar kasa pos sistemleri de taksitli pos cihazlarına dönüştürülebilmektedir.

Bir Cevap Yazın