Politika Faizi Nedir?

Merkez Bankası tarafından, bir haftalık vadesi bulunan repolara uygulanan haftalık faiz oranına Politika Faizi denilir. Bankalar, kendilerine fon yaratabilmek için Merkez Bankalarından bir haftalık borç alırlar. Merkez Bankasından alınacak borca karşılık ellerinde ki bono, tahvilleri Merkez Bankasına teminat olarak verirler. Merkez Bankası’da talep edilen bir haftalık borca karşılık faiz belirler. İşte bu faize Politika Faizi adı verilir.

Politika Faiz Oranını Kim Belirler?

Politika faiz oranının Merkez Bankası belirler. Merkez Bankası’nın aylık olağan toplantılarında politika faiz oranı belirlenir ve Para Politikası Kurulu toplantı sonrası belirlenen politika faiz oranını açıklar.

Politika Faiz Oranının Artması ve Yükselmesi Sonrası Neler Yaşanır?

Politika faizinin değeri ekonomiyi ve özellikle bankaların uygulamış olduğu faiz oranlarını etkiler. Şöyle ki Merkez Bankası, aylık olağan toplantısı sonrası para politika faiz oranını yükseltme kararı alırsa, Merkez Bankasından borç para alacak bankalar, açıklanan yüksek politika faizine göre ödeme yapacaktır. Bankalar, bu yüksek faiz sonrası kredi faizlerini, mevduat faizlerini yükseltecektir. Yine yüksek faizden dolayı bankalar, Merkez Bankasından daha az fon satın alacağı için kredi toplam tutarı azalacak ve o da ekonominin durgunlaşmasına neden olacaktır. Yine politika faiz oranlarının yükselmesi, döviz kurunun düşmesine neden olacaktır. Politika faizinin düşürülmesiyle bu sefer bankalar, düşük faizle daha fazla borç para talebinde bulunacak. Bu da kredi toplam tutarını yükselteceği için ekonomi de canlılık oluşacaktır. Ayrıca bankalar, düşük faizli fon aldıkları için maliyetleri düşecek ve bu da kredi, mevduat faizlerine yansıyıp faizin düşmesine neden olacaktır. Politika faizinin düşmesi de döviz kurunun yükselmesine neden olur.

Şu An ki Politika Faiz Oranı

Son olarak, hükumet bankaların faiz oranlarını düşürmesi için çağrıda bulunurken, Merkez Bankası’da aylık olağan toplantılarında banka faizlerini düşürebilmek için politika faizlerinde indirime gitmektedir. Merkez Bankasının 25.11.2019 yılında yaptığı Para Politikası Kurulu toplantısı sonrası bir haftalık repo faiz oranı olarak %8  olarak belirlemiştir. Şu an için geçerli olan politika faiz oranı bu şekilde devam etmektedir.