Piyasalarda bugün 27.07.2015 | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


Piyasalarda bugün 27.07.2015

Borsa bugün ne oldu, Altın ne oldu bugün, Dolar yükseldi mi? , Euro ne kadar yükselir gibi soruların bugünkü değerlerini bu makalemizde öğrenebilir siniz.

Geçtiğimiz Cuma günü 2,75’in üzerini test eden DOLAR/TL 2,74 ve EURO/TL 3,03 seviyelerinde işlem görüyor.

Artan güvenlik endişeleriyle geçtiğimiz hafta sert düşen döviz kurunda ve faizde yurtiçindeki ve yurtdışındaki yoğun siyasi ve ekonomik gündem takip edilmeye devam edilecek.

1 DOLAR KAÇ LİRA OLDU?

Geçtiğimiz haftaya 2,65 seviyelerinde başlayan DOLAR/TL koalisyon görüşmeleri ile 2,70’in üzerini gördü. Terör saldırıları ile de 2,7535 seviyesine yükseldi.

Borsa Yorumları

Borsa Yorumları

BORSA İSTANBUL

Borsa İstanbul 100 Endeksi haftaya yüzde 0,02 primle 78.724 seviyesinde başladı.

HİSSE SENEDİ PİYASALARI DÜŞÜŞTE

Geçtiğimiz hat açıklanan ıII. Çeyrek bilançolarındaki rakamların beklentileri karşılaşmasına rağmen küresel piyasalarda Çin ekonomisine dair endişeler devam ediyor. Hisse senedi piyasalarında geçtiğimiz hafta başlayan negatif seyir bu hafta da devam ediyor. Cuma günü Dow Jones yüzde 0,92, S&P 500 yüzde 1,07 ve Nasdaq yüzde 1,12 değer kaybetti.

Petrol fiyatları dalgalı seyrediyor. Brent tipi ham petrolde 54,5 dolar üzerindeki seyir devam ediyor.
MSCI Endeksi yüzde 2’lik kayıpla yılın en kötü  haftasını geride bırakmıştı.

BORSADA SON DURUM İÇİN TIKLAYINIZ…

FED TOPLANTISI PİYASALARA PUSULA OLACAK 

Genel olarak aşağı yönlü beklentilerin yoğunlukta olduğu haftada, küresel piyasalarda yoğun veri takvimi yanında ABD Merkez Bankası’nın (FED) Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı takip edilecek. FED FOMC toplantısından çıkacak başlıkların piyasaların yön bulmasında önemli etken olacağı belirtiliyor.

BU HAFTA GÖZLER FED’DE

AVRUPA BORSALARI

Avrupa borsaları haftaya kayıplarla başladı.

Yunanistan meselesinde gelinen noktada komşuya ilişkin endişelerin azalmasıyla Euro/Dolar paritesi 1,08’den 1,10 seviyesine kadar yükselmişti. Cuma günü açıklanan imalat sanayi verilerinin beklentilere yakın gelmesine karşın küresel risk iştahının azalmasına bağlı olarak Avrupa borsalarında düşüşler yaşanmıştı.

EURO, ALMANYA’DAN GELEN VERİLERLE DOLAR KARŞISINDA YÜKSELİŞE GEÇTİ

Alman iş dünyası eğilim endeksi (Ifo) Temmuz ayında 108’e çıkarak beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Endeksin 107.4 olarak açıklanan Haziran ayı seviyesi ise 107.5’e yukarı yönlü revize edildi.

Veri öncesinde 1.1085 Dolardan işlem gören Euro yükselişe geçerek 1,1113 dolardan işlem görürken, Saat 11:00 itibariyle dolara karşı yüzde 1,2 yukarıda seyrediyor.

ASYA’DA ÇİN ENDİŞESİ İLE DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR

Asya tarafında Çin’de açıklanan imalat verilerinin beklentilerin altında kalmasına karşın Şanghay Bileşik endeksinde cuma günü görülen yükselişin bugün yerini düşüşe bıraktığı görülüyor. Kapanışa yakın Şanghay Bileşik endeksi yüzde 3,03, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,16 değer kaybetti.

Japonya’da Nikkei 225 Endeksi düşüşünü ikinci güne taşırken, günü 0,9 gerilemeyle 20.350,45 puandan tamamladı. DOLAR/YEN paritesinde yüzde 0,2 oranında düşüş gerçekleşti.

ÇİN BORSASI ÇÖKTÜ

Güney Kore’de Kospi Endeksi ise haftanın ilk işlem gününü yüzde 0,3 düşüşle 2.038,81 puandan sonlandırdı.
Hindistan’da Sensex Endeksi ve Hong Kong’da Hang Seng Endeksi de haftaya kayıpla başladı.

TL ÜZERİNDEKİ BASKI DEVAM EDİYOR

Geçtiğimiz hafta güvenlik endişeleri TL cinsinden varlıklar üzerinde baskı yarattı. DOLAR/TL 2,70 seviyesinden 2,75’in üzerine kadar çıktıktan sonra haftayı 2,74 seviyelerinde tamamlarken, BIST 100 endeksi haftalık bazda yüzde 4,93 değer kaybetti. Cuma günü BIST 100 endeksi gelen tepki alımları ile günü yüzde 0,48 artışla 78.712 puandan tamamladı.

ÇEYREK ALTIN KAÇ LİRA OLDU?

2 Yıllık gösterge tahvil faizi yüzde 10,05, 5 Yıllık tahvil yüzde 9,96 ve 10 yıllık tahvil faizi yüzde 9,79 seviyelerinde.

NATO OLAĞANÜSTÜ TOPLANACAK

Artan güvenlik endişeleri ve koalisyon görüşmeleri iç piyasayı bu hafta da meşgul edecek.

Türkiye, Kuzey Atlantik Antlaşması’nın 4. maddesi çerçevesinde NATO Konseyi’ni toplantıya çağırdı. Konsey Salı günü toplanacak.

TBMM ise ülkedeki gelişmeleri görüşmek üzere Çarşamba günü olağanüstü toplanacak.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI, NATO’YU TOPLANTIYA ÇAĞIRDIBir önceki yazımız olan Emeklilerin Yeni Bankası Denizbank Oldu başlıklı makalemizde Denizbank, emekli ve emekli ikramiyesi hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık