Pilotluk Kredisi ve Ücretler Hakkında Bilgiler

Son yıllarda yolculuk yapanların uçakları tercih etme oranları arttı. Bununla beraber uçak filoları ve pilot ihtiyacı da artmış oldu. Hava yolu şirketleri bu süreci hızlandırmak için kendi alanlarında eğitim vermeye başladılar. Bunun için de bankalar ile ortak bir işe girildi. Yani pilot adaylarından alınacak ücreti kredi ile uygun faizlerle ödeme olanağı sağlandı. Çünkü istenen ücreti bir anda verecek kişi sayısı az olacaktı. Böyle olunca kursların başarı oranı da düşük olabilirdi. Pilotluk kredisi olarak bankalar ile anlaşıldı ve hizmet verilmeye başlandı.

Kursu almak isteyen adaylardan istenen en önemli şart ise;
17 yaşını doldurmuş olmak
35 yaşından da gün almamış olmaktır.
En az lise mezunu da olmanız gerekiyor.

Maaşlar yaklaşık 5000 lira civarında olduğundan pek çok kişi pilot olabilmek için bu kurslara gitmeyi istiyor. Şu anda birkaç banka tarafından uygulamaya konan pilotluk kredisi için detayları yazımızda bulabilirsiniz.
Kurs ile ilgili Bilgi Videosu:

PİLOT KURSU ÜCRETLERİ NE KADAR

Kurs ücretleri birçok kişinin karşılayabileceği miktarı aşıyor. Kurs ücretleri yaklaşık bir değer vermek gerekirse 50 bin Euro civarındadır. Bunu ödemede zorluk çekenler için bazı bankalar avantajlı kredi hizmeti veriyor. Tabi ücret alacağınız kurs içeriğine göre değişiklik gösterir. Kredi alarak ödeme yapmak isteyenler için, kursların anlaşmalı olduğu bankalar oluyor. Bunlara başvuru yapmalarını tavsiye ederim. Üniversite eğitimi almış ve İngilizce bilen pilot adayları öncelikli olarak iş bulabilirken, pilotaj eğitimi için üniversite mezuniyeti şartı bulunmuyor. 24 ay süren pilotaj eğitimine başlayabilmek için birçok kurs bir mülakat sürecinde gerçekleştirebiliyor. Kurs sonunda belli sınavları geçen adaylar pilot olmaya hak kazanıyor.

PİLOTLUK KREDİSİ DETAYLARI

Bankalar verdiği pilotluk kredisi inceleme yaptığımızda durumu şöyle özetleyebiliriz. Pilot adayları bu süre içinde ödeme almamaktadır. Fakat bankalar adayın başarılı olması ihtimalini değerlendirir. Yani eğer başarılı olursa alacağı yüksek maaş göz önünde olur. Bu nedenle normal de 24 ay vadeli kredi verilecekken, adaylara 72 aya kadar vadeli kredi hizmeti sunarlar. Özellikle Denizbank ve Akbank’ın pilotaj eğitimi için kredi verdiği görülürken, eğitimi alacağını kurumun da çeşitli bankalarla anlaşması olabiliyor. Örnek bir bankaya baktığımızda. Denizbank ilk 18 ay için alınan kredinin sadece %5’lik kısmı olan 280 TL ödeme yaparlar. Geri kalan 54 ay için de 3675 TL ödeme planı sunar. Diğer bir banka da Akbank ve burada da benzer bir uygulama söz konusu.