Petrol Ofisi’nin Yeni Sahibi Belli Oldu

Yabancı yatırımcıların Türkiye’de ki yatırımları devam ediyor. Türkiye’nin akaryakıt pazarının yüzde 24’lük payına sahip olan PO, Hollanda merkezli enerji ticareti şirketi Vitol Grubuna 1 milyar 368 milyon euroya satıldı.

Hollandalılara Satıldı

Finansbank’ın QNB grubuna, Garanti Bankası’nın İspanyollara , Yapı Kredi Bankası’nın yüzde 20’lik hissesinin UniCredit Grubuna satılmasından sonra ki son satış ise akaryakıt firmasından geldi. 1941 yılında kurulan ve hisselerinin yüzde 51′, Doğan Grubu tarafından satın alınan Petrol Ofisi, 2010 yılında Avustarya’lı şirkete satıldı. Avusturyalı şirketten de Petrol Ofisinin tüm hisseleri Hollanda merkezli enerji ticareti şirketi Vitol Grubuna 1 milyar 368 milyon euroya satıldı.

Vitol Grubundan yapılan açıklamada “Biz de bu müthiş performansı sürdürmeye çalışacağız. Türkiye güçlü ekonomik performansa ve büyüyen enerji ürünleri talebine sahip bir ülke. Petrol Ofisi ile büyüyen bir piyasaya güçlü bir yatırım yaptık.” açıklamasını yaptı. Vitol Grubu ise Cenevre, Singapur, Lonndra gibi farklı ülkelerde 50’ye yakın ofisi bulunan bir gruptur.

1 Milyar 368 Milyon Euroya Satıldı

Petrol piyasalarında ki düşüşlere rağmen PO 2015 yılında  yıllık 303 milyon ton petrol ve gaz nakliyatı ile günlük 6 milyon ton ham petrol ve ürünün ticaretini gerçekleştirdiğini açıkladı. Türkiye’nin akaryakıt pazarının yüzde 24’lük payına sahip olan Petrol Ofisi’nin 750’ye yakın akaryakıt istasyonu, 1 madeni yağ fabrikası, 11 tane akaryakıt dolum tesisi, 5 tane LPG dolum tesisleri, 19 tane akaryakıt ikmal hava sahası, 1,17 milyon metreküpü aşan dolum tesisi 1 milyar 368 milyon Euro’ya satıldı.

Satış Sözleşmesi Yıl Sonunda Gerçekleşecek

Petrol Ofisi satışı için açılan ihaleye Suudi Arabistan’ın devlet şirketi olan  Saudi Aramco Şirketi, Azerbaycan’ın SOCAR şirketi, Hollanda’nın Vitol grubu satıldı. En yüksek teklifi veren Vitol grubu 1 milyar 336 milyon Euroya Petrol Ofisini satın aldı. OMV Grubu ile Vitol Grubu arasında Petrol Ofisi’nin satışı konusunda anlaşıldı. Söz konusu satış ve devir işlemlerinin bu yılın üçüncü çeyreğinde tamamlanması planlanıyor.