Peşinatsız Konut Kredisi | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


Peşinatsız Konut Kredisi

Kiralardan bunalan ve ev sahibi olma hayali ile yaşayan insanlar artık kira vermek yerine ev sahibi olmak istiyor. Fakat konutların yüksek meblağlarda olması ev hayali olan kişilerin işini oldukça zor bir duruma getiriyor. Günümüzde ev fiyatlarınız baz aldığımız vakit, maaş ile çalışan veya küçük/orta ölçekli bir işletmeye sahip olan kişinin ev kirası, elektrik faturası ve benzeri giderleri hesaplayınca ortaya kalan parayı biriktirip ev alma durumu da oldukça zor bir hal alıyor. Tamda bu noktada ev hayallerini gerçekleştirmek isteyen kişiler için bankalar tarafından sunulan konut kredileri oldukça işe yarayan bir yön olarak karşılarına çıkmakta. Buna takriben öneri olarak ev almak isteyen kişiler için kredi türleri arasında en uygun ve mantıklısı konut kredisi olarak belirtebiliriz.

PEŞİNATSIZ KONUT KREDİSİ HANGİ BANKALARDAN / NASIL ALINIR?

Konut kredisi kapsamında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK) tarafından kredi çekilecek evin tutarına hitaben yalnızca %75’i kredi olarak bankalar tarafından sağlanmaktadır. Geriye kalan %25’lik kredi payının ise krediyi çekip evi alacak kişinin biriktirmesi söz konusu olmakta. Yani 100.000 TL değerine sahip bir ev için çekilecek olan kredinin sadece 75.000 TL’si kredi olarak verilmekte geri kalan 25.000 TL ise kişi tarafından biriktirilmesi gerekiyor. Bu durum oldukça çıkılmaz bir hal aldığı gibi, aynı zaman’da kişinin bu parayı biriktirmesi oldukça zor olabilmekte. Bu durumdan ötürü birçok kişi genellikle peşinatsız ev kredisi veren bankalar üzerine araştırmalar yaparak çözüm arayışına geçmekte.

Peşinatsız konut kredisi konusu üzerine vereceğimiz hangi bankalar bunu sağlar sorusuna maalesef verilecek bir alternatif bulunmamaktadır. Nedeni ise peşinatsız ev kredisi veren herhangi bir bankanın resmi/yasal olarak böyle bir hizmeti bulunmamaktadır. Ama bu durumdan ötürü birçok kişi farklı hesaplamalar ve biraz da kurnazlığa kaçarak çözüm yolu üretebiliyor. Kredi ile satın alınacak evin değeri biraz daha yüksek gösterilir ve başvuru yapılırsa, evin tamamına konut kredisi çekme olasılığınız oldukça mümkün olmakta. 100.000 TL’lik bir evin değerine 133.000.TL civarı bir değer gösterilirse  evin tamamını karşılayacak krediyi de almış olacaksınız.Bir önceki yazımız olan Restorasyon Kredisi Limitleri başlıklı makalemizde Restorasyon kredileri, Restorasyon Kredisi ve Restorasyon Toki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. EmlakRotasi dedi ki:

    Bir evim, peşinatsız ev sahibi yapıyor:

    )

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık