Organik Tarım Desteği Başladı

Daha sağlıklı meyve sebze üretimi desteklemek için organik tarım yapan çiftçilere, Bakanlık tarafından üretilen gıdanın cinsine ve dekarına göre organik tarım desteği verilecek.

Kimler Başvurabilecek?

Hormondan uzak, mevsiminde yetiştirilen ve yetiştirilme sırasında Genetiği Değiştirilmiş Organizmalardan (GDO ) uzak organik meyve sebze yetiştiren çiftçilere, organik tarım desteği verilecek. Destek alacak çiftçilerin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Organik Tarım Bilgi Sistemine ve Çiftçi Kayıt Sistemine üye olmaları gerekmektedir. Yine 2019 yılında üretmiş oldukları organik gıdaların hasatının yapılmış olması ve ürünlerin sertifika olmaz zorunluluğu bulunmaktadır.

Başvuru Tarihi Nedir ve Verilecek Destek Ne Kadar Olacak?

Organik tarım desteği alacak çiftçiler, 24 Mart 2019 tarihine kadar Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Destek alamaya hak kazanacak olan çitçiler, Bakanlığın aşağıda listesini vereceğimiz ürünlerin kategorilerine göre destek verilecektir. Bakanlık, birinci kategoride yer alan ürünler için dekarına 100 lira, ikinci kategoride yer alan ürünler için dekarına 70 lira, üçüncü kategoride yer alan ürünler için dekarına 30, dördüncü kategoride yer alan ürünler için dekarına da 10 lira organik tarım desteği verilecek.

Destek Alacak Ürün Kategorileri ve Ürün Cinsi Nedir?

Organik tarım desteğinde en fazla desteği birinci kategoride yer alan ürünler alacak. Bu ürünler arasında; Acur, Ahududu, Armut,  Avokado, Ayva, Badem, Biber, Böğürtlen, Brokoli, Ceviz, Çay, Çilek, Dereotu, Domates,  Dut, Elma, Enginar, Erik, Karpuz, Kavun, Kayısı,  Kereviz, Kestane, Limon,  Mandalina, Mantar, Marul, Maydanoz, Pırasa, Portakal, Şeftali, Tere, Vişne,  Yenidünya, Yer elması bulunmaktadır.

İkinci kategoride yer alan gıdalar ise; Adaçayı, Anason, Antep Fıstığı, Defne, Ebegümeci, Kekik, Isırganotu, Kantaron, Kuşburnu, Melissa, Tarçın, Zahter, Zencefil, Zeytin bulunmaktadır.

Üçüncü kategoride yer alan ürünler ise; Ayçiçeği,  Bezelye, Börülce, Çeltik,  Nohut, Pamuk, Sarımsak (kuru),  Soğan (kuru), Soya, Susam, Tütün, Yerfıstığı bulunmaktadır.

Dördüncü ve dekar başı 10 lira destek alınacak ürünler ise; yukarıda ürünlerin dışında yer alan organik ürünler olacaktır.