Ödenmeyen Trafik Cezalarına Aylık Yüzde 5 Faiz

Tahsil edilemeyen trafik cezaları ve yazılan trafik cezalarının takibini gündeme alan meclis, trafik cezalarının tahsili ve takibinin düzenlemesiyle ilgili yönetmeliği Resmi Gazetede yayınlandı. Artık trafik cezalarının son ödeme tarihinden itibaren ödenmemesi durumunda, yazılan trafik cezalarına her ay %5 faiz eklenecektir.

Ödenemeyen Trafik Cezalarına Her Ayı Yüzde 5 Faiz Eklenecektir

Hükumet, yazılan trafik cezalarının dönüşümü hızlandırmak ve cezaların tahsil edilmesini yaygınlaştırmak için araç sahiplerinin beğenmeyeceği bir karara imza attı. Yazılan trafik cezalarına, son ödeme tarihinden sonra aylık %5 faiz eklenecektir. Ancak araç sürücüleri kendilerine yazılan trafik cezalarının haksız olduğunu düşünürse eski sistemde olduğu gibi 7 gün içinde idari mahkemelere başvurabilecek. İdari mahkemelerin, yazılan cezaları onaylaması durumunda araç sahipleri cezayı ödemek zorunda kalacaktır. Katlanan trafik cezalarını ödeyemeyecek olan araç sürücülerine de trafik cezasını 4 taksitle ödeme imkanı veriliyor. Araç sahipleri, vergi dairelerine başvurup, trafik cezasını 4 takside böldürebilecek. Ancak ilk taksitin ödenme zorunluluğu bulunmaktadır. Taksit ödeme günü gelip de cezanın ödenmemesi durumunda yapılacak taksitlendirme anlaşması iptal edilecek ve kalan borcu araç sahipleri ödemek zorunda kalacaktır.

Trafik Cezalarının Ödeneceği Yerler

Trafik cezalarının tahsili ve takibinin düzenlenmesi ile ilgili yönetmelikte, araç sürücülerinin yazılan trafik cezalarını 15 gün içinde ödeme yapılırsa, toplam ceza tutarının %25 indirim yapılacaktır. Cezaların ödenmesi yine vergi daireleri ve Gelir İdaresi Başkanlığının web adresinden, e-devlet sisteminden , anlaşmalı bankalardan ve PTT şubelerinden ödenebilecektir.

Katlanan Ceza Miktarı Toplam Tutar Cezanın İki Katını Geçemeyecek

Trafik cezalarının tahsili ve takibinin düzenlenmesi ile ilgili yönetmelikte, iki madde dikkat çekmektedir. İlk maddede, her ay eklenecek %5 faiz oranı ile katlanan ceza, asıl ceza miktarının iki katı olduğunda artık faiz eklenmeyecek. Yani eklenecek faiz ile beraber, cezanın katlanmasıyla beraber en fazla iki katına kadar çıkabilecektir. İki katına çıkan trafik cezasının tahsil edilmesi için de haciz başlatılacaktır. Artık trafik cezalarından dolayı sürücüler haciz memurlarıyla karşılaşabilecek.