Dikkat! Noter Cumartesi ve Pazar Kapalı

Resmi işlerin düzenli bir şekilde işlenmesi için uğraş vere noterlerin bağlı oldukları çalışma saatleri bulunmaktadır. Bunun dışında ek bir süre çalışma gibi zorunluluğu bulunmayan ve resmi işlerinde aynı mesai saatlerine denk gelmesiyle birlikte işleyiş göstererek kişilere hizmet verilmesi yapılan iş faaliyetlerinin daha rahat ve düzenli geçmesini sağlamaktadır. Bu kapsamda birçok kişi çalışma saati ve günleri hakkında bilgi sahibi olamadığından ötürü noterlerin çalışmadığı günlerde notere giderek işlem yapmaya çalışmaktadır.

CUMARTESİ GÜNLERİ AÇIK OLUR MU?

Noterler sadece Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri olmak üzere hafta içi ilk beş gününü aktif olarak çalışma sürecinde geçirmektedir. Hafta sonunu kapsayan Cumartesi ve Pazar günleri ise maalesef kapalı olmaktadır. Hafta içi aktif olan noter kuruluşları sabah 09.00 ile işlemlerine başlayarak tüm notere dayalı faaliyetleri yerine getirip kapanış saati olarak ta 17.00’ı kullanmaktadır. Çalışma saatlerini belirleyen kurum ise noterlerden sorumlu olan Ankara’da ki Türkiye Noterler Birliği kurumu olmaktadır. Türkiye’de bulunan 81 ilin tamamındaki noterler tamamen bu kurum ile uyum içerisinde işleyiş göstermektedir. Resmi olarak bu kuruma bağlı olan noterlerin çalışma şablonları ve çalışma saatleri tamamen tek bir çatı altından yönetilmekte.

Editör Yorumu : 

Yazımızın sonunda şunu belirtmek istiyorum; kısa bir içerik oluşturduk. Çünkü konusu çok ayrıntılı olmayan bir içerik. Bu yüzden de kısaca açıklamaya çalıştık. Yani çok fazla uzatma gereksinimi duymadık. Eksik olduğunu düşünüyorsanız yorum atabilirsiniz.