Müşteri Numarası Nasıl Öğrenilir? | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum

Müşteri Numarası Nasıl Öğrenilir?

Müşteri Numarası Nasıl Öğrenilir?

Müşteri Numarası Öğrenme Yolları

Bankalarda hesabı olan herkesin banka tarafından belirlenmiş ve rakam sayısı bankadan bankaya değişen bir müşteri numarası bulunur. Müşteri numarasını bilmeyenler için müşteri numarası nasıl öğrenilir? Sorusuyla müşteri numarasını öğrenme yollarından bahsedeceğiz.

Kredi Kartlarında Müşteri Numarası Nasıl Bulunur?

Konumuza bilinen ve yaygın olan kredi kart numaralarında müşteri numarası araması konusundan başlayalım. Şunu hemen belirtelim ki kredi kartlarının ön yüzünde bulunan 16 rakamlı numaralar ile müşteri numarasının hiç bir alakası yoktur. Kredi kartlarında ki 16 rakam tamamen kredi kart numarasıdır. O yüzden başında sonunda müşteri numarası falan aramayın. Ancak bazı kredi kartlarında yine ön kısımda kredi kart numarasının altında müşteri numarası yazmaktadır. Şunu hemen belirtelim ki ülkemizde sık kullanılan kullanılan Visa ve mastercard kredi kartlarının ön yüzünde müşteri numarası bulunmazken Amerikan Express, Discover gibi kredi kartlarının ön yüzünde, kredi kart numarasının altında bulunmaktadır.

Banka Kartlarında Müşteri Numarası Nasıl Bulunur?

Banka kartlarını incelediğimiz de bazı bankalar hesap kartlarına müşteri numarasını basarken bazı bankalara ait hesap kartlarında bu numaralar bulunmamaktadır. Ziraat Bankası, Vakıfbank gibi bankaların kartlarında müşteri numarasını bulabilirsiniz. Bu bankalarda müşteri numaraları ayrı yazılıp müşteri numarası diye belirttiği için bulmakta sorun yoktur. Ancak İş Bankası, Halkbank, Garanti Bankası gibi bankaların kartlarının ön tarafında ki numaralar içinde müşteri numarasını bulabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken banka kartında yer alan 16 rakamın altında yer alan 11 rakamlı bir sayı bulunmaktadır. Bu sayıların ilk dördü banka şube kodu iken kalan 7 rakamlı numarada müşteri numarasıdır. Şöyle bir örnek vermek gerekirse 1234567890 numarası kartın üzerinde yazmaktadır. 1234 bankanın şube kodu iken 5678900 numaraları da müşteri numarasını oluşturmaktadır.

Diğer Müşteri Numarası Öğrenme Yolları

Müşteri numaralarının bilinmesi ne kadar zorunlu olmasa da internet üzerinden para transferlerinde, internet bankacılık hesabı açarken ve telefon bankacılığı kullanırken kullanılmaktadır. Yukarıda anlatılanlara rağmen hala müşteri numaranızı öğrenememişseniz o zaman hiç uğraşmayın deriz ve bankanızın telefon bankacılığını arayarak müşteri numaranızı öğrenebilirsiniz. Yine internet ve mobil bankacılık sistemini kullananlarda giriş bilgileriyle sisteme giriş yaptıktan sonra yine müşteri numaralarını bu sistemlerden rahatlıkla öğrenebileceklerdir.

Bir önceki yazımız olan Koç Finans Araç Kredisi başlıklı makalemizde araç kredisi ve koç finans hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık