Moody’s Türkiye’nin Notunu Negatife Çevirdi

Uluslararası kredi notu derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notu görünümünü durağandan negatife çevirdi. Türkiye’nin ekonomisi üzerinde ki baskılar nedeniyle böyle bir karar alındığı açıklandı.

Türkiye’nin Notunu Durağandan Negatife Çevirdi

Türkiye’nin ekonomik büyüme potansiyelinin küçülmesi, ekonomi üzerinde ki iç ve dış baskılar, ekonomi kuruluşlarının zayıflaması nedeniyle Türkiye’nin durağan olan kredi notu negatif olarak değiştirildi. Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu Ba1 yaparak değiştirmedi.

Yaşanan Ekonomik İstikrarsızlık Nedeniyle Negatif Notu Verildiği Açıklandı

Uluslararası kredi notu derecelendirme kuruluşu Moody’s, 2019 yılı Eylül ayında Türkiye’nin kredi notu görünümünü durağan olarak belirlenmişti. Aradan geçen 6 aylık zaman diliminde ekonomik alandaki düşme, enflasyon oranında ki azalma, ülkemizde ki siyasi iktidarsızlık, Türk lirasının dolar ve Euro karşısında ki değer kaybı nedeniyle 2019 Mart ayı kredi not görünümünü Negatif olarak değiştirdi. Moody’s, yaptığı açıklamada ekonomik istikrarsızlığın devam etmesi, ekonomi kuruluşlarının büyüyememesi, cari açık oranının artması, Türk Lirasının dolar ve Euro karşısında değer kaybetmesi değerlerinin devam etmesi durumunda 2019 Eylül kredi notu görünümünün daha da alt kısımlarda olacağını belirtti.

2019 Yılında da Türkiye’nin Notunun Negatif Olacağı Yönünde

Moody’s, yaşanan ekonomik olaylara karşılık hükumetin almış olduğu tedbirlerin kısa dönemli tedbirler olduğu, makroekonomik dengesizlikleri artırma ihtimalinin yüksek olduğu düşünüldüğünü açıkladı. Moody’s tarafından yapılan açıklamada ”Darbe girişimi ve darbeden sonra gelişen siyasi krizlerin uzun sürdüğü, bu krizlerin ekonomiyi olumsuz etkilediği ve yaşananların özel sektör üzerinde olumsuz etki yarattığı” açıklamasında bulunuldu.  Raporda, kamu harcamalarını 2019 yılında da devam edeceği, enflasyonun yükseliş göstergesi gösterdiği ve Türkiye’nin borç gösterge oranlarında ki dengesizlik nedeniyle Negatif notunun devam edebileceği belirtildi.

Uluslararası Derecelendirme Kuruluşlarının Türkiye’ye Verdiği Notlar

Uluslararası kredi derecelendirme kurumlarından olan Moody’s, Türkiye’nin kredi notunun Ba1, Fitc BB+ VE s&P’de Türkiyenin kredi notunu BB olarak belirlemişti.