Moody’s Türkiye ve Rusya Kararını Açıkladı!

Şaşırtmayan bir gelişme ile karşılaştık. Daha önce de bu tarz durumlarda kalan Türkiye yine Moody’s tarafından kredi görünümünü düşürüldü. Ama bunun ülkemizde zaten beklenen bir gelişme olduğunu söylemek mümkün.

Rusya ile Türkiye’nin ortak işler yürütmesinin ters tepmesini isteyen çalışmalardan sadece birisi. İki ülkenin iş birliği ile büyüme hızında zorlandığı bahane edildi. Bu da ülkemizin durağan durumdan negatife geçişi anlamına geliyor. Kredi notu ise Ba1 seviyesinde olarak açıklandı.

Neden Kredi Görünümü Düşürüldü?

Sebepleri bir kaç seçenekle sıralarsak,
– Kurumsal olarak yaşanan ülke geneli erozyon ilk neden olarak gösterilebilir.
– Büyümenin yavaşlaması da yine dikkat çeken etkenlerden.
– Dış ödemelerin ve kamu kuruluşları üzerindeki baskıların arttığı iddiası.
– Bunlarla beraber yaşanan kredi şoku riski de bir diğer sebep olarak gösteriliyor.

24 Eylül’de Aynı Şekilde Açıklamalar İçermişti!

Tesadüf mü bilinmez ama 24 Eylül de Moody’s tarafından açıklanan bilgilerde aynı bu durum gibiydi. O zamanda yatırım yapılabilir seviyemizi aşağıya çekmişlerdi. Bu seferde kamusal olarak kırılganlıkların olduğu ve ekonomik gücün azalması gibi etkenler gösterildi. Bunun üzerine bir açıklama yapıldı. Asıl mesele ülkemizin Moody’s üzerindne yapılan bu durumlara vereceği tepki olacak. Bunu ilerleyen süreç gösterecek fakat merakla bekliyoruz.

Notu Ba1 Seviyesinde Tutmasının Sebebi

Olumsuz gösterilen bu gelişmelerde heralde tek iyi yön kredi notunun korunması diyebiliriz. Bu da referandum sürecinin artık geride kalması ve siyasi olarak belirsizliğin ortadan kalması diye açıklanmış. Yapısal olarak oluşturulacak yenilenmeler ile tekrar bir canlanmanın beklentisine girmek mümkün. Karar ile beraber yurt dışı finansmana ilişkin bir takım güçlükler ile karşılaşılabileceği tahmin ediliyor.

Rusya ve Türkiye Borçları Artacak

Moody’s ayrıca ülkemiz ile beraber Rusya’nın da gelecek 2 yıl içinde borçlarının artacağını düşünen bir görüş belirtti. Birlikte büyümenin zor olduğuna vurgu yapıldı. Bu aslında son zamanlarda ki iş birliği yaptığımız Rusya ile ilişkimizin dış kaynaklarca sinirini bozmuş gibi geldi. Yine de sizin de düşüncelerinizi yorum olarak atarsanız daha net değerlendirme yapabiliriz.