Meyve Sebze Teşvik Paketi Yolda

2019 Şubat ayı enflasyon oranının yüksek çıkması ve enflasyon rakamlarında istenilen hedefin ulaşılamamasında meyve sebze fiyatlarında ki yüksek fiyatların olduğu ve fiyatlarda ki dalgalanmaların önüne geçilmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine yetiştiricilere teşvik paketi çıkartılmasına karar verildi.

Üretici, Ürettiği Ürünleri Direk Kendisi Pazarlayacak

Meyve ve sebze üreticilerini, tarladan çıkan ürünlerinin tüketicilerin sofrasına gelinceye kadar fiyatının katlanması ile tüketicinin pahalı olarak satın alması üzerine tüm gözler aracılara dönmüştü. Ancak aracılarda nakliyat, akaryakıt, paketleme, soğutma giderlerinin fazla olduğunu iddia ederek tüm suçlamaları ret etmişti. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı özellikle besin depoculuğu teşviklerine destek verecek.

Üreticilere Yüzde 75 Devlet Desteği Verilecek

Üreticinin sattığı fiyat ile aracının sattığı fiyat aralığının azaltılması için meyve sebze üreticilerine 250 bin lira ile 2 milyon lira arasında destek teşviki verilecek ve yapılacak yatırımların yüzde 75’lik kısmı devlet tarafından karşılanacak. Yapılacak teşvik desteğiyle üretilen besinlerin depolanması, nakliyesini üreticiler gerçekleştirecek. Böylece aracılar tarafından uygulanan fiyat farklılığı ortadan kalkacak tüketiciler daha ucuza meyve sebze tüketebilecek.

Teşvik Paketi 17 İlde Uygulanacak

Bakanlık, ilk etapta 17 ilde teşvik projesini hayata geçirecek. Bu iller ise Amasya, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Isparta, İzmir, karaman, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir,  Samsun olacak. Bu illerde ki üreticilere depolama, soğutma, temizleme, ayıklama, paketleme ile bu işlemleri gerçekleştirmek için gerekli olan makine, teçhizat yardımı yapılacak. Üreticilerin yukarıda sıralamış olduğumuz işlemleri yapabilmeleri için gerekli bina, makine, teçhizat giderlerinin yüzde 75’i devlet tarafından karşılanacak.

Üreticilere Personel Desteği de Verilecek

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, ülkemizde 1 yıl içinde tarladan alınan ürünle tüketicinin önüne konulan ürünler arasında 15 milyar fark olduğu bu teşvik paketi sayesinde 15 milyar liralık kara geçileceği bildirildi. Yine bakanlık tarafından, meyve sebze üreticilerine nitelikli personel istihdamı, personellerin maaş sigorta primlerinde de destek verileceği belirtildi.

Lisanlı Depo Sayısı Artırılacak

Son olarak ülkemizde meyve ve sebze depoculuğunda lisanslı ve kayıtlı olan depo sayısının yüzde 85 olduğu ve verilecek teşvik paketinde de lisanslı depo teşvikleri verileceği ve bu teşvikler sonrası ülkemizde ki depoların lisanlı sayısının yüzde 100 olacağı belirtildi.