Mevsimlik İşçilerin Ücretleri Arttı

Mevsimlik İşçi Ücretleri Yeni Gelişmeleri Belli Oldu!

Çapacılık, temizleme, toplama, depolama, ayıklama gibi tarımsal hizmetlerde bulunan tarımsal mevsimlik işçilerin ücretlerinde artış oldu. Türkiye İstatistik Kurumu, 2019 yılında mevsimlik tarımsal kadın ve erkek işçilerin almış olduğu günlükleri açıkladı. Buna göre 2019 yılında ki ücretler geçen yıla göre yüzde 13,4 oranında artış gösterdi. Sürekli işçilerin günlüklerinde ise yüzde 9.7 oranında artış olduğu belirlendi.

Mevsimlik ve Sürekli İşçilerin Ücretlerinde Artış Yaşandı

2019 yılında mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan kadınların, geçen seneye göre günlük çalışma fiyatlarında yüzde 13,4 oranında artış gösterdi ve 53 TL. Mevsimlik erkek işçilerinde 2019 yılında almış oldukları günlük ücretlerinin geçen seneye göre yüzde 12,4 oranında artış ve mevsimlik erkek işçisinin günlüğü 66 TL. Türkiye İstatistik Kurumu, sürekli tarım işçilerin almış olduğu ücretleri ve artışlarını da belirledi. Buna göre sürekli işçi olan bir kadının ücreti yüzde 9.3 oranında artarak 1 456 lira olarak belirlendi.. Sürekli işçi erkeklerin de ücretlerinde 9,7 artış oldu ve ücretleri 1 714 olarak belirlendi.

En Çok Ücret Hasat İşçilerine Verildi.

Türkiye İstatistik Kurumu, yapmış olduğu araştırmada mevsimlik tarım işçilerinin en fazla ücret aldığı sektör olarak hasat işleri olduğunu belirtti. Kadın hasat işçiler günlük 54 lira alırken erkek hasat işçileri de 64 TL ücret aldıkları belirlendi. İşçilerin en fazla ücret aldıkları diğer iş kolu ise çapacılık oldu. Kadın çapa işçileri 48 lira, erkek çapa işçileri ise günlük 54 lira ücret aldılar.

En Çok Ücret Veren İller Ordu ve Ardahan

Türkiye İstatistik Kurumu, mevsimlik işçilere en fazla verilen bölgeleri de inceledi. Buna göre mevsimlik kadın tarım işçilerine veren bölge Ordu ili oldu. Ordu’da, kadın işçilerine günlük 69 lira ücret verildi. Erkek tarım işçilerine en yüksek ücret veren il de Ardahan oldu. Ardahan’da ki erkek tarım işçileri günlük 89 lira ücret aldı. Kadın ve erkek işçilere en düşük ücreti veren bölge ise Hatay oldu. Hatay’da kadın mevsimlik işçilerine günlük 33 lira, erkek işçilere de 43 lira ücret ödendi.

Son olarak sürekli tarım işçisi olan kadınlara en düşük aylık veren il Malatya oldu. Kadın işçiler, aylık 1500 TL para aldılar. Balıkesir ve Bursa’da 2.132 lira ile en yüksek para veren iller oldu.