Merkez Bankası 2019 Mart Toplantısı Yapıldı

Amerikan Merkez Bankasının faiz artırımı sonrası tüm gözler Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısına çevrilmişti. Kurul toplandı sonucunda sürpriz bir karar çıkmayıp, beklenilen kararlara imza attılar. Toplantı sonrası Merkez Bankası, faiz koridorunun alt ve üst bandını sabit bırakırken  geç likidite penceresi borç verme faiz oranını yüzde 11,75’e yükseltti.

Para Politikası Faiz Oranları Değişmedi

2019 yılının ikinci Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı yapıldı. Toplantı sonrası para politikası faiz oranında bir değişiklik yapmayıp yüzde 8’de sabit bıraktı. Merakla beklenen faiz bant oranları da açıklandı. Merkez Bankası, banka faiz koridorunun alt bandını yüzde 7,25 olarak belirledi. Banka faiz koridoru üst bandını da yüzde 9.25 olarak belirledi. Bankalara verilen borçların gecelik faiz oranları yine yüzde sıfır olarak belirlendi. 1 haftalık  vadeli repo ihale faiz oranı da yüzde 8’de sabit tutulmasına karar verdi.

Karar Sonrası Dolar Düşüşe Geçti

Ekonomi piyasalarında beklenen kararları alması sonrası dolar günü düşüşle kapattı. Amerikan Merkez Bankasının açıklamasında sonra düşüşe geçen dolar, Merkez Bankasının kararından sonra da düşüşüne devam etti ve 3.63 liralara kadar düştü.

Ekonomistler, Ne Diyorlar?

Merkez Bankasının almış olduğu para politikası kararının devam etmesi ve alınan kararı koruma sarf etmesi ve geç likite oranında yüzde 11’lik artış olması para politikası konusunda ki kararlığın devam edileceği gibi görünüyor. Ekonomistlerin Merkez Bankasının kararı ile ilgili diğer bir görüşleri de ”Merkez Bankası, Para Politikası kararının arkasında olması ve istikrarın sağlanması için para politika kararlarına gerektiğinde müdahale etse bile gıda ürünlerinde ki oynak fiyatlar yüzünden Nisan ayı enflasyon oranları da yüksek çıkacak. Enflasyonun yüksek çıkmasıyla da dolar da yine  3.7 lira seviyelerini zorlayacağı” görüşündedirler. Yine Nisan ayında ki referandum sonuçları da doların kur yönünü belirleyecek en önemli etken olarak görülmektedir.