Memur Emeklisine İkramiyeleri Verilmeye Başlanıyor

Binlerce memur emeklisinin dört gözle beklediği kıdem tazminat ödemeleri için geri sayım başladı. 30 yıldan fazla çalışmış ancak 30 yıl üzerinden ikramiye almış memurlara verilecek olan 30 yıldan sonra ki dönemlere ait kıdem tazminatlarına ödenmeye başlanıyor.

30 Yıldan Fazla Çalışmış Memurların İkramiye Ödemeleri Resmi Gazetede Yayımlandı

27 Ocak 2019’de yayımlanan Resmi Gazete’de, memurların 30 yıldan sonra ki dönemlerine ait verilmeyen kıdem tazminatların ödenmesi kararlaştırıldı. Buna göre göre 7 Ocak 2015 tarihinden önce emekli olan ve 30 yıl üzerinden ikramiye alan memurlara tazminat verilmeyen  her yıl için ödeme yapılacak. Uygulamadan emekli olmuş ancak vefat etmiş memurların hak sahipleri de yararlanacak.

Son Başvuru Tarihi 27 Ocak 2019

Gelelim haberimizin detayına. 7 Ocak 2015 yılından önce emekli olmuş ve 30 yıldan fazla çalışmasına rağmen 30 yıl üzerinden ikramiyesini almış memur emeklileri ve hak sahipleri 27 Ocak 2019 tarihine kadar başvuru yapmaları gerecektir. Başvurular Sosyal Güvenlik Kurumlarına yapılacaktır. Bu tarihten sonra başvuru yapanların başvuruları kabul edilmeyecek ve tazminat alamayacaklardır. Başvuru yapanların alacakları 7500 liraya kadar olan tutar, başvuru tarihinden sonra ki ilk 3 ay içinde tek seferde ödenecektir. Eğer ki hesaplanan tutar 7500 liranın üstündeyse o zamanda kalan kısım yasal faiziyle beraber takip eden yılın ocak ayında ödeme yapılacaktır. Eğer ki bu yazımızı okuyan memur emeklisi olup ve 30 yıldan fazla çalışmış ancak 30 yıl üzerinden ikramiye alan okuyucularımız varsa en kısa sürede Sosyal Güvenlik Kurum Müdürlüklerine başvurmalarını tavsiye ederiz.

Yakın Zamanda Emekli Olanlar Eskilere Göre Daha Fazla İkramiye Alacaklar

Sosyal Güvenlik Kurumu, şimdiye kadar yapılan ilk başvuruları değerlendirecek ve ikramiye kazanan emekli memurlara ve hak sahiplerine ilk ödemeyi Nisan ayı içinde gerçekleştirecek. Tazminat hesaplaması yapılırken, memurun emekli olduğu tarihte almış olduğu maaş üzerinden hesaplama yapılacak. Emekli olduğu gösterge rakamı ile her yıl için 50 lirayla çarpılacak. Bu da yakın zamanda emekli olan ve 30 yıldan fazla çalışmış memurların, eski emeklilere göre daha fazla ikramiye alması anlamına gelmektedir. 2014 yılında emekli olmuş ve 30 yıl üzerinden ikramiyesini alan devlet memurları yaklaşık 14.500 liraya yakın tazminat hakkı kazanacaktır. 2000 yılından evvel emekli olmuş bir devlet memuru ise 7.500 liraya yakın ikramiye ödemesi alacaktır.