Mazot Yapabilmek İçin Gerekenler

Mazot Yapabilmek İçin Gerekenler

Mazot yapmak sanıldığı kadar kolay değildir. Bu üretimi yapabilmek için güvenli bir ortam sağlamak zorundasınız. Güvenli ortamı sağlayamamanız durumunda hayati riskleri de göze almış olursunuz. Bu ortamı birçok kolej ya da araştırma enstitülerinde bulabilirsiniz. Bunun için uygun laboratuvarları bulunmaktadır. Evde bu işi yapmanızda mümkündür ancak evde yapacağınız bir hatanın bedeli ağır olabilmektedir. Mazotun yapımı için ne varsa iyice bilgi edinmeli ve ona göre güvenlik önlemlerinizi sıkı bir şekilde almalısınız. Mazot üretiminizi kişisel olarak gerçekleştirmeniz yasa dışı olabilmektedir. Ayrıca evde çalışmakta evinizi bir yangına, karbon monoksit zehirlenmesine dumana maruz bırakabilir. Bunların bilincinde olarak bu işi yapmanızı tavsiye ederiz. Sizlere mazot yapmak için gerekenleri maddeler halinde belirteceğiz.

Güvenliğinizi Sağlayın

Mazot yapımında en önemli nokta kişisel güvenliğinizdir. Bu konuda iyi bir iş yeri oluşturmanız ve bu işyerinin havalandırmasını iyi ayarlamanız önemli husustur. Bu gibi bir işyerinde göz yıkama istasyonlarına, akan su, yangın söndürme, dökülmenin önlenmesi adına malzemeler gibi birçok konuyu halletmeniz gerekir. Bu işyerlerinde aktif bir yangın alarm detektörü ve acil bir durum esnasında kullanılabilecek telefon erişimini sağlayabileceğiniz bir iletişim aracı oldukça hayati ve önemlidir. İş yerinizde şebeke konusunda sıkıntı yaşamamalı ve ulaşımı en iyi hale getirmelisiniz.

Güvenliğiniz İçin Kıyafetler Temin Edin

Bu işi yapacak bir kişi kesinlikle laboratuvar kıyafetlerine uyumlu giyinmelidir. Kıyafet konusunda kesinlikle dikkatli olun ve gerekli orijinal kıyafetleri temin edin. Laboratuvar için her zaman uzun kollu bir gömlek, pantolon, ayakkabı yeterli haldedir. Giyeceğiniz pantolonda uzun olmalıdır. Bu işler için plastik kaplar yerine cam kapları ya da kutuları kullanın. Mazot yapımında kullandığınız metanol reaksiyon gösterebilen bir maddedir. Bu madde plastiklerde reaksiyona uğrayabilir. Mazot yaparken uğrayacağınız zararları da araştırmadan geçmeyin. Mazotun alt tarafında bir depozito oluşumu var ise bu oluşumu yakıt deposuna ulaştırmamasını sağlayın. Depozitonun çıkması için mazotu filtreleyin ve aksi bir durumla karşı karşıya kalmayın.

Mazot Yapımında Havalandırma Önemli

Mazot yapımı için en önemli noktalardan biride havalandırmadır. Bu konuda araştırmalar ve oluşumlar yapılan laboratuvarların hepsinde zararlı dumanların sağlayacağı zararlara minimuma indirebilmek için tasarlanan vakum kapakları yer alır. Sizde çalışacağınız alana bu vakum kapaklarından temin edebilir ve zararlı dumanların zararını en aza indirebilirsiniz. Çalıştığınız alanın yakınında su akan bir musluğun olması oldukça önemlidir. Böyle bir alan oluşturur. Hava alımı konusuna girmişken bulunduğunuz yerin sıcaklığı da üretimi olumlu ya da olumsuz etkilemektedir. Genel olarak yüksek sıcaklıklar mazot üretiminizi azaltacaktır.

Mazot Yapmaya Uygun Malzemeler

Mazot yapabilmeniz için laboratuvar kıyafetlerini kullanmalısınız. Bu durumdan yukarıda bahsettik. Sonrasında ise ağır hizmet önlüğü olarak bilinen önlükleri kullanmanız, kimyasallara karşı kullanılabilecek eldivenlerinizin olması ve gözünüzü koruyacak bir gözlük kullanmalısınız. Eldiven bu işte çok önemlidir. Direk elinizle temas edeceğiniz bir kimyasal çok olumsuz sonuçlara yol açabileceği için eldivenlerin boylarının uzun olması veya giydiğiniz gömlekle bir bağlantısı olması gerekmektedir.

Mazot İçin Gereken Yağlar Nelerdir?

Mazot için en hızlı temin edeceğiniz yağları sıralayacak olursak; kanola, mısır yağı ve ay çiçek yağı gibi nötr kullanılan bitkisel yağlar işinize yarayacaktır. Bu yağların bilindiği üzere birçok yerden temin edebilirsiniz.