Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim? | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim?

Maaşımın Kaç Katı çıkar? 

Kredi başvurularınızda bulunan geçmiş dönemlere ait ödeme düzeniniz kredinizin onaylanma aşamasında en etkili kriterlerden biri olmaktadır. Ancak geçmiş dönem borçlarınızı düzenli ödemiş olsanız dahi bankaları sizlere talep edilen krediyi tam tutarıyla vermeyebilirler.

Bankaların kredi kullandırma aşamalarındadikkatettikleri unsurlardan biri de geçmiş dönem ödemeleri ve bunun yanı sıra mevcut borçluluk durumlarınızdır.Bu verilere göre risk durumunuz ve kredi notunuz gibi kriterlerle beraber yanında ayrıca geliriniz de önemli etkenlerdendir.

Gelirinize Göre Kredi

Almış olduğunuz gelirinizin hali hazırdaki krediyi ödemeye yetip yetmeyeceği de incelenmektedir.Almakta olduğunuz maaşınız başvurduğunuz kredi miktarını ödemek için yeterli değil ise muhakkak ki kredinize onay verilmeyecektir.

Gelire Göre Kredi Kredi Nasıl Belirlenir?

Bankalar kredi tutarlarınızın hesaplarken ödeyeceğiniz taksitlerinizin maaşınızın %40 ile %60 arasında olup olmadığına bakar ve bunun sonunda kullanacağınız kredi miktarına karar verirler.

Ödenecek kredi taksitlerinizin aylık ödemesi eğer ki gelirinizin %60’ının üzerindeyse kredinizi ödeme esnasında güçlük yaşayacağınız düşünülür. Bu da kredinize onay çıkma olasılığı düşürmektedir.

Bankaya Kredi Başvurusu

Bankaya kredi başvurusunda bulunurken aylık gelirleriniz %60’ının altında bir aylık ödeme planıyla başvurunuzu yapmalısınız.Kredinize engel farklı bir durum söz konusu değilse krediniz büyük bir olasılıkla onaylanacaktır.

Bankalar Maaşa Göre Mi Ödeme İmkânı Değerlendiriyor?

Bankalar ödeme imkânlarınızı belirlerken, belgelenmiş tüm gelir kalemlerinizi hesaplar ve buna göre değerlendirmeye alırlar. Eğer ki gelir belgesi olarak beyan edebileceğiniz tek evraklı maaş bordronuz var isede maaşınıza göre krediniz belirlenebilir.

Ek Gelirler Belgelenmeli

Tüm bunların yanında maaş bodronuzla birlikte sunabileceğiniz taşınmaz mal geliriniz, faiz gelirleriniz, ek iş gelirleriniz ve benzeri gelir kaynaklarınız bulunuyorsa; başvurularesnasında bunları belirtmeniz gerekmektedir.

Aylık geliriniz sorulduğu durumlarda gelirlerinizin toplamını ele alarak cevap vermeniz gerekmektedir. Bu gelirlerin hepsini belgelediğiniz takdirde bankaya sunmanız gerekmektedir.

Tüm bu aşamaların sonunda kredi başvurularında toplam gelirinizin %60’ına varacak şekilde aylık taksit planı oluşturulur ve buna bağlı olarak kredi miktarınız belirlenir.

Alınacak Kredi Tutarı Bankaya Başvurmadan Öğrenilir Mi?

Bankanın sizlere tanıyacağı kredi tutarı hakkını öğrenmek istiyorsanız kabaca yapılacak bir hesapla alabileceğiniz maksimum kredi miktarınızı öğrenebilirsiniz.Bu değerlendirmeleri aylık gelirinize göre hesaplayabilirsiniz.

36 Ay Ödeme İmkânı

Tüketici kredilerinebankalar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu kararıylaazami 36 ay vade hakkı sunmaktadır ve aylık gelirinizin %60’ı kadar aylık kredi taksitinizin olması gerekmektedir.

Kredi Hesaplaması

Gelirinizin 1500 TL tutarında olduğunu varsayalım. Bu tutara gelirinizin %60’ı x36 ay sizlerin maksimum alabileceğiniz kredi miktarını belirleyecektir.

Bu hesaplamalara göre maaşınızın %60’ı 900 TL olmaktadır. 900 TLx36 ay 32400 TL etmektedir. Bankalarda herhangi bir risk durumunuz bulunmadığı durumlarda da 32400 TL onaylanacak maksimum tüketici kredisi miktarınızdır.Bir önceki yazımız olan Restorasyon Kredisi Limitleri başlıklı makalemizde Restorasyon kredileri, Restorasyon Kredisi ve Restorasyon Toki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık