Maaş Bordrosu Hesaplaması

Maaş Bordrosu Hesaplaması

Maaş bordrosu hesaplama, Ülkemizde herhangi bir işlemi gerçekleştirirken ve özellikle bankalardan kredi gibi taleplerde bulunurken en önemli husus maaş bordronuzdur. Maaş bordrosunun anlamı ise bir iş yerinde çalışan kişinin resmi olarak aldığı aylık maaşın tutarının içinde bulunan vergi gideri, ödemeleri ve maaştaki kesintileri gösteren bir finansal cetveldir. Bu cetvelin resmi olması sebebiyle sadece kamu çalışanları bu cetvelden faydalanırlar. Devlet kapısı dışında çalışan kişilerin maaş bordrolarına bakabilmesi için E-bordro hizmeti mevcuttur. Bu hizmetle birlikte bordrolarına bakabilmektedirler. Devlet dışında çalışanların maaş bordrolarına bakabilmeleri için ilk olarak bir PTT şubesinden şifre almaları gereklidir. Bu şifre ve T.C. Kimlik numarasıyla E-devlet sistemine giriş yaparak maaş bordrolarına bakabilirler. Devlet çalışanlarının maaş bordrosu hesaplamaları kolaylıkla sağlanır. Her ayın 15’inde düzenli olarak maaş bordrolarının, yatırılan para ve giderlerin, ek gelir ve ekstraların E-devlet sistemi üzerinden kamu çalışanlarına göre hesaplanması kolaylık sağlar. Bu durumda kamu çalışanları yani devlet çalışanları ekstralarını maaş bordrolarından takip edebilirler.

Maaş Bordrosu Dokümanı Nasıl Çıkartılır?

Birçok işlemde maaş bordrosunun dokümanına ihtiyaç duyabilirsiniz. Birçok alanda aylık gelirinizin netliğini kanıtlamak için bir maaş bordrosu dokümanı istenmektedir. Maaş bordrosunun hesaplanması daha eski zamanlarda bankalar aracılığı ile veya maaşın yattığı şirketin veya işletmenin merkezlerinden öğrenilebilmekteydi. Maliye bakanlığının sağladığı kolaylıklar ile bu ve bunun gibi birçok işlemi içinde bulunduran E-devlet sistemi çıkarıldı. E-devlet üzerinden artık herkes kolaylıkla maaş bordrosuna takip altına alabilmektedir. E-devlet aracılığı sayesinde çalışanlar ve emekli olmuş vatandaşlarımız internet üzerinden E-devlet üyeliklerine girerek maaş bordro dokümanlarını görebilmektedir. Ayrıca yine E-devlet üzerinden bu belgelerin çıktılarını da alabilmektedir. E-devlet uygulaması artık cep telefonlarına da getirilmiştir. Hayatımızın her alanında bu kolaylık sayesinde E-devlet üzerinden maaş bordro dokümanımıza bakabilir ve takip edebiliriz.

E-devlet Şifresi Almak

E-devlet üzerinden maaş bordronuza ulaşabildiğiniz gibi birçok resmi bilgilerinize de ulaşabilir ve bu bilgilerin çıktılarını alabilirsiniz. E-devlet şifresi almak için bir PTT şubesine giderek E-devlet şifresi talebinizi iletin o an sizlere 2 TL karşılığında şifre verilir. Sonrasında ise T.C. kimlik numaranız ve bu şifreyle sisteme girişinizi yapabilir ve istediğiniz zaman şifrenizi değiştirebilirsiniz. Bu işlemler sonrasında Maliye Bakanlığı sistemine giriş yapmanız gerekir. Maliye Bakanlığı sistemine giriş yapıldıktan sonra çalışan kişinin ya da emekli olan memurun T.C. kimlik numarasıyla birlikte memuriyet sicil numarası, sicil numarası, ayı, yılı, günü ve istihdamının tipi belirlenmesiyle giriş yapılabilmektedir. Bu bilgilerin tamamını girmeniz sonucunda E-bordro hizmetinden faydalanabilirsiniz. E-bordro hizmetinden sadece memurlar yani devlet çalışanları faydalanabilirken E-devlet sisteminden bütün çalışanlar yararlanmaktadır. E-bordro sistemine giriş yapıldığı zaman karşınıza çıkan sayfada maaş bordrosu hesaplama ve ekstreler kısmı vardır. Buradan istediğiniz bir belgenin çıktısını alabilirsiniz. Memurluk ile alakalı bütün işlemlerin yapılması bu sistem üzerinden kolaylaşmaktadır.

E-Bordro’ya Kayıt Olma İşlemi

Eğer ki daha önceden bir E-devlet şifresi almadıysanız ve çalışıyorsanız PTT şubelerine giderek E-devlet şifresi almalısınız. Sisteme T.C. kimlik numaranızla birlikte kayıt olmuş olacaksınız.

  • Bu sistemde memurlar ve özel sektörde çalışanlar için belirli bölmeler vardır.
  • Maaş bordronuzun hesaplanması bu sekmelerden yapılmaktadır.
  • Bu sisteme kayıtlı olan herkes bütün online işlemlerini bu sistem üzerinden kolaylıkla sağlamaktadır.
  • E-bordro kullanmak isteyen bir kişi ilk olarak bu şifreyi temin eder sonrasında ise Maliye Bakanlığının sitesinden memur olan kişinin adına giriş için soruları yanıtlar ve Maliye Bakanlığının sitesi üzerinden E-bordo hizmetinden faydalanır.