Kullanılmayan İzin Paraları Çalışma Yılına Göre Belirlenecek

1 yılını dolduran işçiler için izin hakkı doğmaktadır. Ancak işletmenin yoğun mesai yapması, eksik elemanlar çalışması veya iş verenin izin vermemesi gibi durumlarda işçiler, hak ettikleri izinlerini kullanamayabilirler. Bu yazımızda kullanılmayan izin paralarının nasıl hesaplandığı ve nasıl alınacağı hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

İşçilerin Süreleri Kaç Gündür?

4857 sayılı İş Kanununa göre göre işçiler, deneme süreleri de dahil olmak üzere 1 yıldan sonra izin hakkı elde etmektedir. Buna göre;

  • 1 yıldan 5 yıla kadar ( 5 yılda dahil) 14 gün
  • 5 yıldan 15 yıla kadar ( 15 yıl dahil değil) 20 gün
  • 15 yıl ve üstü yıllarda 26 gün

izin hakkı bulunmaktadır. Yine 4857 sayılı İşçi Kanununa göre 18 yaşından küçük ve 50 yaşından büyük çalışanların yıllık süreleri 20 günden az olmamak şeklinde düzenlenmiştir. İşçinin kullanmadığı izinlerin parasının alabilmesi için iş vere tarafından izin verilmemiş olması gerekir. Yoksa işçinin kendi inisiyatifiyle kullanmadığı izinler için para talep edemez.

Net Maaş ve Çalışma Yılına Göre Hesaplanmaktadır

İşçiler, işten ayrıldıktan sonra işveren tarafından verilmeyen izinleri kapsayan gün kadar da para talep edebilecektir. Hesaplanırken, kullanılmayan gün ile işten ayrıldığı dönemde ki almış olduğu net maaşa göre hesaplama yapılmaktadır.

Dava Açma Zamanaşımı Süresi 10 Yıldır

İşveren, işten ayrılan işçinin izin parasını vermezse konu yargıya taşınabilir. Yargıya taşımak için tanınan zaman aşım süresi 2012 yılından önce ki dönemleri kapsıyorsa 5 yıl, 2012 yılından sonra ki dönemlerde de 10 yıldır. Kullanılmayan izinler için verilecek paraya yasal faiz de işletilmektedir. Hesaplanırken dini ve resmi tatil günlerine ( hafta sonları hariç) denk gelen yıllık izin günleri izin süresinden düşürülüp hesaplanacaktır. Diyelim 10 gün yıllık izne çıkan ve bu iznin 3 günü Ramazan Bayramına denk gelmesi durumunda işçi 7 gün izin kullanmış olacaktır. Yine işçilerin yıllık izinlerine çıkması durumunda işverenler, izin defterine işçinin imzasını attırmak zorunda ve defteri doldurmak zorundadır. Belgesiz izinler izin süresine dahil edilmeyecektir.

Hangi İşçi Ne Kadar alacak?

Son olarak işçilerin, almış olduğu net ücret ve çalışmış olduğu yıllara göre ne kadar izin parası alabileceğini aşağıda ki tabloya bakarak bilgi sahibi olabilirler.