Kredi Ödenmezse Ne Olur? | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum

Krediyi Ödeyemedim, Ne Olacak?

Krediyi Ödeyemedim, Ne Olacak?

Artan kredi ve kredi kartı borçları gibi sorunlar fenomen bir soru haline gelen krediyi ödeyemedim ne olacak sorusunu gündeme getirmekte. Ülkemizde maalesef bilinçsizce kullanılan kredi ve kredi kartı sayısı gün geçtikçe devam ediyor. Özellikle de ödeyemeyecekleri miktarda kredi tutarları çeken ve yüksek vade ödemelerinde sorun yaşayan kişiler gün geçtikçe yasal takip sürecine doğru ilerlemektedir. Kredi çekilirken aylık geri ödeme hacminin yüksek olması birçok kişi tarafından sorun haline gelmekte. Dikkat edilmeden çekilen kredi tutarları aylık ödeme tarihine denk geldiğinde ödenmemekte ve dolayısıyla yasal işlemlerin başlamasına bir nevi neden olunabilmektedir. Bu kapsamda kredi ödenmezse ne olur sorusuna hemen aşağıda net bilgiler sizler için hazırlanmıştır.

KREDİYİ ÖDEYEMİYORUM, ŞİMDİ NE OLACAK?

  • Kredi borcunun ödenememesi halinde bankalar tarafından yasal takip süreci başlatılmaktadır. Bu durum aynı zaman’da Merkez Bankası kara listesine girmenize ve diğer bankalar tarafından da adınızın yasal takip süreçte olduğunun göstergesi demektir.
  • Yasal takibe girme süreci yaklaşık 90 gün olmaktadır. Yani 3 aya kadar ödenemeyen kredi borçları yasal takibe girmektedir. Bu süreden daha önce var olan borçlarınızı kapatırsanız yasal takibe girmeden yalnızca var olan kredinin artış faizini ödeyerek de kurtulabilirsiniz.
  • Eğer 90 günlük akış içerisinde borcunuzu ödemezseniz maalesef yasal takip süreci başlamaktadır.
  • 90 gün sonra ödenmeyen kredi borçlarına dayalı olarak banka ilgili tüketiciyle iletişime geçerek uyarıda bulunmaktadır. 3 aylık borcun ödenmemesi halinde 7 günlük son ek süre tanınarak 3 aylık borcun tamamının yatırılmasını istemektedirler, eğer bu süre zarfında ödeme yapamıyorsanız 7 gün geçmeden kredinizi tekrar yapılandırarak daha az ödeme seçeneğine ek olarak faiz de uygulanıp tekrardan taksitlendirebilirsiniz.
  • Eğer bunu da yapmazsanız konu avukatlık derecesine girer ve icra durumu başlar.

Bir önceki yazımız olan Hacizlilere Kredi Çıkar mı? başlıklı makalemizde Hacizlilere Kredi, Hacizlilere Kredi çıkar mı ve Hacizlilere Kredi verilir mi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık