Krediyi Erken Kapatma Cezası

Bankalardan kullanılan kredilerin erken kapatılması açıkçası bankaların pek işine gelmez. Çünkü erken kapatılan kredilerde bankanın belirlemiş olduğu kardan daha az kar elde edecekleri için ve yine belirlenen faiz tutarında düşme yaşanacağı için bankalar, kredilerin erken kapanmasına karşıdırlar. 2014 yılında ki 6502 sayılı Tüketiciyi Koruma Kanunu ile bankaların kredileri erken kapatmalara karşı uygulamış oldukları ceza tutarlarında düzenlemeye gidilmiş ve bankaların uygulayabileceği maksimum ceza oranlarını belirlemiştir. Krediyi erken kapatma cezası yazımızda belirlenen bu oranlar ve kredilerin erken kapatılmasının avantajları ve dezavantajlarından bahsedeceğiz.

Krediyi Erken Kapatma Cezası Sadece Konut Kredilerinde Vardır

Öncelikle hemen belirtelim ki krediyi erken kapatma cezası sadece konut kredilerinde uygulanmaktadır. Tüketici ve taşıt kredilerinde, bankalar kredi erken kapatma cezası uygulayamamaktadır. 6502 sayılı Tüketiciyi Koruma Kanunu ile konut kredisi kullanan ve kalan borcu 36 ay ve aşağısında olanlar kalan borcun %1’i kadar, kalan borcu 36 ay üstü olanlar ise kalan borcun %2’si kadar kapatma cezası uygulanmaktadır. Bu ceza oranları, kanunun belirtmiş olduğu maksimum değerlerdir. Bankalar isterlerse bu oranlara uymayıp daha düşük faiz oranları da uygulayabilirler.

Krediyi Erken Kapatmanın Avantajları

Tüketici ve taşıt kredi borçlarının erken ödenip erken kapatılmasının avantajları kadar dezavantajları da bulunmaktır. Tüketici ve taşıt kredilerini erken kapatmanın avantajlarını incelediğimizde;

  • Kullanılan kredinin erken kapatılması, kredi;notunun belirlenmesinde artı puandır. Kredi borcunun erken kapatanların kredi notu yükselecektir.
  • Erken kapatılan kredilerde, kalan vade süresinin sigorta bedelini bankanızdan talep edebilirsiniz. Şöyle ki bankalar, tüketici kredilerinde hayat sigortası uygulamakta ve kredi kullanırken bu sigorta bedelini tüketiciden tahsil etmektedir. Kredisini erken ödeyen ve kalan vade sürelerinin sigorta bedellerini tüketici talep ettiği zaman banka, kalan süresinin sigorta bedelini tüketiciye ödemek zorundadır. Ancak tüketici, sigorta bedelinin geri ödenmesi için müracaatta bulunmazsa bankalar, tüketiciye bir ödeme gerçekleştirmeyecektir.
  • Kredi erken ödemelerini mümkün olduğu kadar erken yapmak tüketicinin lehinedir. Çünkü kredilerde ilk taksitlerinde faizler yüksek olur. Taksit sayısı azaldıkça faiz oranları düşecektir. Bu yüzdendir ki ne kadar erken öderseniz o kadar çok faiz ödemesi yapmayacaksınız.

Krediyi Erken Kapatmanın Dezavantajları

Kredi erken kapatmanın dezavantajlarına baktığımızda ise;

  • Taksitleri az kalmış kredilerin faiz oranları daha düşük olacaktır. Bu yüzden elinizde ki birikimi erken kapatma yerine vadeli hesaplar, altın, döviz gibi kar getirici yatırımlarda değerlendirmek daha mantıklı olacaktır.
  • Krediyi erken kapatmak , kredi kullanılırken ödenen komisyon ve masraflar yüksek olduğundan dolayı bazen dezavantajlı olacaktır