Kredili Mevduat Masraflarından Kaçınmanız için 6 Yol

Kredili mevduatlar belirli limitler ile mevduat hesaplarınızdan bankalar aracılığı ile tahsis edilmekte olup, bu meblağlar kimi zaman yüksek tutarlı masrafları karşınıza çıkarmaktadır. Genellikle emekli olan kişilere veya o bankadan maaşı tahsis edilen çalışanlara yönelik sunulan bu tür kredili ürünler günümüzde artık yeni nesil bankacılık sınıfına giren şubesiz bankacılık hizmetlerinde de yer edinmiş bulunmaktadır. Bu durum ayrıca kredi puanı yüksek olan yüksek performansa sahip banka müşterilerine de otomatik olarak kredili mevduat hesap tanımlaması yapmaktadır. Bu tür krediler her ne kadar tüketicinin zor anlarında kendilerine ilaç gibi gelse de çoğu zaman ister istemez harcanan kredilerin masrafları sonradan yüksek bir derecede tüketicinin başına bela olmaktadır.

Konumuzun devamında kredili mevduat hesabı kullanımlarının ardından oluşabilecek ekstra ücretlerin ortadan kalkması için sizlere daha dikkatli ve emin adımlarla yapabileceğiniz 6 şıktan oluşan detaylı bilgilendirmeyi sunacağız. Hemen aşağıda sizler için sunacağımız bu yönergeleri uygulayarak kredili mevduat hesabı masrafları nasıl azaltılır bunlara değineceğiz.

KREDİLİ MEVDUAT HESAPLARI İLE İLGİLİ ÜCRETLER HAKKINDA BİLGİ EDİNİN

Kredili mevduat hesabınızın masraflarını düşürmek adına ilk etapta uygulayacağınız yönerge çalışmakta olduğunuz bankanın size sunmuş olduğu kredili mevduat hesabınıza ilişkin faiz ve diğer ek masrafların ücret bilgileri hakkında bilgi edinmenizdir. Harcamış olduğunuz kredili mevduat hesaplarınıza ilişkin uygulanan faiz oranı genellikle kredi kartlarında da olduğu gibi %2,02 oranlarında seyir göstermektedir. Bu oran genellikle sabit olup, bazı bankalarda ise daha az bir oranda da görülmektedir. Asıl konu bu değil, bunun dışında kredinin kullanılmasıyla oluşan ek masraflardır. Nedeni ise kredili mevduat hesabından kullanılan kredi ile birlikte oluşan komisyon ve yüksek masraflar göze çarpmaktadır. Bundan ötürü mutlaka faiz, ek masraflar ve benzeri komisyon işlemlerinin hesaplarını iyi yapmanız gerekmektedir.

KULLANACAĞINIZ KREDİ MEVDUAT HESABI ÜRÜNÜ İLE İLGİLİ POLİTİKALARI GÖZ ATIN

Her bankanın mevduat hesapları ile ilgili işlemleri farklı olmakla birlikte, sunmuş olduğu ek özelliklerde de değişiklikler olabilmektedir. Buna örnek olarak faiz ve ek masraflar da dâhil olmak üzere geri ödeme konusunda da bazı bankalar kredili mevduat ürünleri üzerinde birbirinden farklı kullanım detayları sunabilmektedir. Bankalar harcamaların ardından ay sonu ödeme hesabını keserken, bazı bankalarda ise bu durum 3 veya altı ay sonrasında kesimlerde gerçekleştirebilmektedir. Bankaların ürün politikaları üzerine göstermiş oldukları bu farklılıktan ötürü mutlaka mevduat hesabı kullandığınız bankanın ürün politikaları hakkında geniş bir bilgi sahibi olmalısınız.

KREDİ KARTINIZI ALTERNATİF OLARAK KULLANABİLİRSİNİZ

Kredili mevduatlar her ne kadar tüketicinin acil ihtiyaçlarını karşılasa da bu durum neticesinde ödemeler metodu alanında görünecek olan yüksek masraf veya komisyonlara da göz yummanız gerekecektir. Eğer bu durumlara maruz kalmak istemiyorsanız kredili mevduat hesabı kullanmak yerine kredi kartı kullanarak bu tür masraflardan kaçınabilirsiniz. Alternatif olarak kullanabileceğiniz kredi kartları sayesinde krediler gibi yüksek komisyon veya ek masraflarda ödemenize gerek kalmayacaktır.

BANKANIZDAN AŞIM UYARISI İÇİN TALEPTE BULUNUN

Kullanmakta olduğunuz kredili mevduat hesabında yetersiz bakiye kaldığından ötürü sistem otomatik olarak kredi limitinden harcama yapmanızı sağlayarak yüksek masraflar çıkarabilmektedir. Bunun önüne geçmek için hesabınızın bağlı olduğu bankaya aşım uyarısı hakkında talepte bulunarak harcama yaparken limitinizin alt seviyelere düşmesi ile birlikte size bankanız tarafından aşım uyarı bilgilendirmesi üzerine talepte bulunun. Bu durum hem düzenli harcama yapmanızı hem de kredili mevduat hesabınızın kredi limitinden harcama sistemine geçmemesi için oldukça mantıklı bir yol olacaktır. Örnek olarak verirsek kredili mevduat hesap limiti üzerine 200 veya 300 gibi ek sınırlar koyarak her sınır aşımında size bilgi mesajı gelmesini sağlayabilirsiniz.

GECİKME FAİZLERİNE DÜŞMEMEK İÇİN DİKKATLİ OLUN

Gecikme sürecine düşen kredili mevduat hesap ödemelerinizi zamanında ödeyerek faizlerden kurtulabilirsiniz. Aylık olarak gecikmeye girecek olan kredili mevduat hesaplarında faiz işlemesinin yanı sıra aynı zaman’da kredi notunuzun da kötü bir seyir halini alacağını da unutmamanız gerekmektedir.

KREDİLİ MEVDUAT HESABINIZI DEVRE DIŞI BIRAKABİLİRSİNİZ

Eğer kredili mevduat hesabına ihtiyaç duymuyor veya acil harcama durumları için gerekli limite sahip bir kredi kartına sahipseniz bu tür kredili mevduat hesaplarınızı devre dışı bırakarak herhangi bir faizin veya komisyon gibi ek masrafların oluşmasını tetikleyen unsurlardan uzak durabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın