Kredi ve Yurtlar Kurumu Kredi Borç Erteleme İşlemi

Hangi Durumlarda Kredi ve Yurtlar Kurumu Borçları Ertelenir

Üniversite öğrencilerin, öğrenim süreleri boyunca üniversite harcı, kırtasiye, kitap, ulaşım, konaklama, yemek diye uzayıp giden masrafları oluşmaktadır. Öğrencilerin velileri her ne kadar çocuklarına para gönderse de giderlerin fazla olmasından dolayı bu masrafların karşılanmasında zorluk çekilmektedir. İşte üniversite öğrencilerinin öğrenim süreleri boyunca can simidi olarak gördükleri ve bir devler kurumu olan  Kredi Ve Yurtlar Kurumundan öğrenim gördükleri süre zarfından kredi desteği almaktadırlar. Alınan bu destekler üniversiteden mezun olduktan sonra ki 2 yıl içinde ödemek zorundadır. Kredi Yurtlar Kurumu, vermiş olduğu kredileri bazı şartların olgunlaşması durumunda ertelemekte. İşte bu yazımızda Kredi Ve Yurtlar Kurumunun kredi borçlarını ertelediği durumlardan bahsedeceğiz.

KYK Borç Erteleme

.İşsizlik:

Kredi Ve Yurtlar Kurumu, üniversiteden mezun olmuş ancak iş bulamayanların borçlarını 10 yıla kadar geriye bırakabilir. Ancak bunun için borçlunun her yıl düzenli olarak Kredi ve Yurtlar Kurumuna iş bulamadığına ve kredi borcunun ertelenmesi için dilekçe yazması gerekmektedir. 10 yıl sonra üniversite mezunu hala iş bulamaması artık tabiri caizse kurumu ilgilendirmiyor ve vermiş olduğu krediyi borçludan talep etmektedir. İşsizlikten dolayı Kredi ve Yurtlar Kurumuna dilekçe yazmış ve borcunun ertelenmesini isteyen kişilerin SGK kaydının bulunması durumunda erteleme işlemi iptal edilmekte ve borçludan kredinin ödenmesi istenmektedir. 

.Askerlik:  

Kredi ve Yurtlar Kurumuna borcunun öderken veya ödemeye başlamamış ancak askere giden erkek borçlularında kredi borçları askerlik bitimine kadar ertelenebilmektedir. Bunun için yapılması gereken ise borçlunun askerlik çağrı kağıdını Kredi ve Yurtlar Kurumuna teslim etmesi gerekmektedir. 

Yüksek Lisan ve Doktora:

Üniversiteden mezun olmuş ve mezun olduğu bölümde yükselmek isteyen, bunun için de yüksek lisans ve doktora yapanların da kredi borçları eğitim sürelerinin bitimine kadar ertelenmektedir. Ancak burada önemli bir detay vardır ki o da üniversiteyi bitirip, beklemeden yüksek lisan ve doktora yapma koşulu vardır. Belli bir süre sonra yüksek lisan ve doktora yapacakların kredi borçları ertelenemeyecektir. 

Borç ertelemeye neden olan yukarıda ki nedenlerden dolayı kredi borçlarını ertelemek isteyenler buraya tıklayarak dilekçe örneğini indirebilirler. Dilekçe sahipleri, dilekçelerini isterlerse posta yoluyla isterlerse de Kredi Yurtlar Kurumunun sitesine girerek elektronik posta yoluyla dilekçelerini gönderebilirler.