Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Bankalardan kredi, kredi kartı, ek hesap açtırmak, kredi kart limitini artırmak gibi bir çok bankacılık ürün ve hizmetlerden tam hizmet alabilmek için kredi notunun bankaların istediği seviyede olması gerekir. Eğer ki kredi notunuz riskli ise veya banka borcundan dolayı müşteriye yasal ve icra takibi başlamışsa, kredi notu en düşük seviyelere çıkacak ve o kişi veya kişilerin 5 yıl boyunca bankaların ürün ve hizmetlerini kullanamayacaktır. Kredi sicili nasıl temizlenir? Yazımızda, kredi notu düşük olan tüketicilerin kredi sicillerini temizleme, düzeltmeleri nasıl yapacakları hakkında bilgi vereceğiz.

Kredi Sicili Neden Bozulur?

Kredi sicilinin veya kredi notunun en düşük seviyelere inmesinin ve bankaların o müşterilerine hizmet vermemesinin nedeni ödenmeyen banka borçlarıdır. Bankalar, 90 gün boyunca alacaklarını tahsil edemezse müşterisi hakkında yasal takip başlatır. Yasal takip sürecinde alacağını yine alamazsa o zaman borcun tahsili için icra dairelerine başvurur. İşte bu aşama tüketicinin kara listeye girmesi demektir ki kara listeye giren tüketicileri, 5 yıl boyunca banka ürün ve hizmetlerinden yararlanamayacaktır.

Bankaya Olan Tüm Borçlar Ödense Kredi Sicili Temizlenir mi?

Hakkında yasal takip başlatılmış ve haciz yoluyla borçlarını ödemiş tüketiciler, ne kadar borçlarını ödese de, bankaya borçları olmasa da finans sabıkası adını verdiğimiz kara listeye gireceği için banka ürün ve hizmetleri kullanamayacaktır. Tüketici, bankaya gidip ” Ben bankanıza olan borcumu ödedim, kredi sicilimi temizleyin” gibi bir şansları olmayacaktır.

Banka Borçlarını Düzenli Ödeyenlerin Kredi Notları Zamanla Yükselecektir

Kredi sicili temizleme işlemi, banka borçlarını düzenli ödemek ile zamanla gerçekleşecek bir olaydır. Kredi notu düşük olan tüketiciler, bundan sonra ki aşamada, bankalara olan her türlü borçlarını zamanında ve tam ödeme yapmasıyla zamanla kredi notu düzelmeye başlayacaktır. Şunu da belirtelim ki her ne kadar ismi Kara Listeye girmiş veya Kırmızı Kalem Yemiş olan tüketiciler, 5 yıl boyunca banka ürün ve hizmetlerinden yararlanamasa da, bazı bankalar tüketicilerin banka borçlarını düzenli ödeye başlaması ve göstermiş olduğu olumlu performanslarından dolayı 5 yıllık süreleri inisiyatiflerini kullanarak aşağı çekebilmektedir.

Kredi Notunu Yükseltecek Bankacılık İşlemleri Nelerdir?

Kredi kart borçlarının zamanında ve tam ödenmesi ( Asgari ödeme bile kredi notunun düşmesine neden olur), kredi ve kredi ürünlerini zamanında ödenmesi, bankaların internet bankacılık sistemlerinden para transferi yapması, otomatik fatura ödeme talimatı vermesi, mevduat kartlarıyla alışveriş yapması gibi bankacılık işlemleri, zamanla kredi notunun yükselmesine neden olacak bankacılık işlemleridir.