Kredi Sicil Affı ile ilgili Gelişmeler

Kredi Borcu Ödemeyince Ne Olur?

Günümüzde bankalarla ilgili olarak kredi sicil affı ne zaman çıkacak sorusu gündemi meşgul etmeye başlayacak gibi. Özellikle 2015 yılı içerisinde bol bol seçim konuşulduğu ve ekonomi ile ilgili olarak yapılabilecek iş ve işlemlerin askıya alındığı uzun bir dönem geçirdik.  Bundan dolayı seçim sonrası artık bu konularda yapılması gereken işlemlerin hızlanacağını belirtmek gerekir. Şimdi konumuz gereği insanlar neden kara listeye girer ve bu durumdan kurtulmak mümkün müdür?

Herhangi bir bankadan kredi aldınız ya da kredi kartınız var ve kredi ödemelerinizi ödeyemediniz veya kredi kartı ekstrenizi son ödeme tarihinde yatıramadınız. İşte bu süreç 90 günü geçerse eğer kara listeye giriyorsunuz. Öncelikle belirtmek gerekir ki bu 90 günlük sürenin ilk 30 günü kredi ödemenizin ya da kredi kartı ekstre ödemenizin son ödeme tarihinden itibaren geçen süredir. Bu süre zarfında banka ilgili kişiye borcunu ödemesi için bilgi mesajı gönderir. Eğer ilgili 30 gün içerisinde yine ödeme olmazsa bir sonraki 30 gün için banka müşterisine gerek müşteri hizmetleri yoluyla gerekse de diğer iletişim kanallarıyla ulaşır ve ödenmemiş borcunu iletir. Artık son 30 gün içerisinde de ödeme olmaz ise artık banka idari ve adli işlemleri başlatacaktır. İşte bu durumda olan kişiler bankaların kara listesine girer ve artık hiçbir bankadan kredi çekmek ve kredi kartı almak mümkün olmamaktadır. İşte kredi sicil affı ne zaman çıkacak sorusu da en çok bu durumda olan kimseler için hayati önem taşımaktadır.

Kredi Sicil Affı Neler Getirir?

Bankalarca insanlara sağlanan krediler ve kredi kartları bazen ortaya büyük sorunların çıkmasına neden olabilmektedir. İnsanlar istemeyerek de olsa bazen kredi ya da kredi kartı ödemelerini geciktirebilmektedirler. İşte bu durumda kara listeden çıkabilmek neredeyse imkansız olmaktadır. Özellikle esnaflar bu konuda mağdur olabilmektedirler ve bu durum ancak Meclis’te alınacak bir kararla uygulanabilmektedir. Bundan dolayı kredi sicil affı ne zaman çıkacak sorusunun cevabını mecliste yapılacak olan çalışmalarla alabiliriz. Siz de kredi veya kredi kartı mağduruysanız Meclis çalışmalarını sıkı bir şekilde takip etmelisiniz.

Sicil Affını Uygulayan Bankalar Var mı?

Hükumet ve bakanın açıklamalarına karşın hala bir tane bile uygulayan banka maalesef yok. Şuan beklenti içinde olanları sevindirecek maalesef bir gelişme olmuyor. Bankaların duruşu bu konuda bir adım atmayacaklar gibi görünmekte. Yasa çıkalı baya oldu ama uygulamaya bir türlü geçilemedi. Sorunun sebebi sadece bankalar mı bilinmiyor.

TBB Başkanının bu konuda ki açıklamaları CNN Turk Haberi :