Kredi Notunu Yükseltmenin 5 Yolu

Kredi Notunu Yükseltmenin 5 Yolu 

Bankacılık kanununda yapılan değişiklikle birlikte ortaya çıkan kredi notu durumu birçok kişinin bankalar karşısında zor duruma düşmesine neden oldu. Bu durumun oluşmasına aslında yapılan kanun değişikliği değil o değişiklikten önce yaptığımız hatalar nedeniyle karşı karşıya kaldık. Bankaların tüm bilgilerini ortak bir havuzda toplayarak kullanıma sunması ile BDDK’nin havuzunda oluşan bilgiler diğer bankalar tarafından rahatlıkla görülebiliyor. Sizlerde kredi notunuzu bazı sistemler yardımı ile rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Eğer düşük bir kredi notuna sahipseniz burada paylaşacağımız bilgiler kredi notunuzu yükseltmeniz de size yardımcı olacaktır. Kredi notunu yükseltmenin imkansız olduğu düşüncesini aklınızdan çıkarmalısınız. Sonuçta o zaman yaptığınız hataları isteyerek yapmadınız ve bunları telafi etmek de tamamen sizin elinizdedir.

Kredi notunuz ne kadar düşük olursa olsun doğru şekilde taktikler uygularsanız kısa süre içerisinde kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Şimdi sizlere 5 adımda kredi notunuzu yükseltmenize yardımcı olacak bilgileri vereceğiz.

  1. Çok sayıda hesabınızı kapatın

Birden fazla hesap kullanıyorsanız bu hesapların kapatın mümkünse tek bir hesap ile bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirmeye çalışın. Aynı banka içinde bulunan vadeli, vadesiz ya da döviz hesaplarını kullanmıyorsanız da kapatmalısınız. Ortalama 1 ile 2 ay içinde kredi notunuza yansıyacaktır.

  1. Borçlarınızı Kaldırmak için Uğraşın

Bankalara olan borçlarınızı az da olsa yapılandırarak ödemeye başlayın. Ödemeyi düzenli olarak yapmak kredi notunuza önemli bir katkı sağlayacaktır. Sadece banka borçlarınızı değil adınıza kayıtlı tüm faturaların ödemesini yapın. Su, elektrik, telefon ve doğalgaz ödemelerini düzenli olarak yapın.

  1. İstikrar

Bankaların en çok dikkat ettiği özellik müşterisinin istikrarlı olup olmadığıdır. İster kullandığı kredinin ödemelerinde isterse de kredi kartının ödemelerinde ne kadar istikrarlı olduğu önem taşımaktadır. Ekstre son ödeme tarihinizi geçirmemeye özen gösterin.

  1. Bankalar ile çalışmaya devam

Kredi notunuzu yükseltmek için bankalar ile çalışmak önemlidir. Bir alışverişe gittiğinizde ödemelerinizi nakit olarak değil kredi kartınız ile yapmaya özen gösterin. Fatura ödemeleriniz için de kredi kartlarınıza otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.  Bu şekilde çalışmak kredi notunuza doğrudan etki sağlayacaktır.

  1. Kredi ya da kredi kartı alımı yapmak istiyorsanız erteleyin

İnsanlar genellikle kredi kartlarını düzgün kullanamadıkları için bankalar karşısında suçlu durumuna düşmektedir. Bunun için ekstra bir kredi kartı almak istiyorsanız bunu erteleyin. Gerçekten ihtiyacınız yoksa kredi çekme talebinizi de ertelemelisiniz.

Yukarıda sizlere anlattığımız 5 önemli detay ile kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Birde bu kredi notu derdi çıktı başımıza her sene yeni bir şey çıkıyor. Gelir belgesi, kefil derken, artık birde bununla uğraşıyoruz. Neyse ki konuyu okuyunca biraz neler yapmam gerektiği hakkında bilgi sahibi oldum. Baya açıklayıcı oldu bu benim için. Acaba konudaki yazılanları kaç ay yaparsak kredi notumuz yükselir onu da merak ettim.

    1. Bu işlemler kısa vadede sizin için etkili olmayacaktır. Yani 6 ay – 1 yıl ve üzeri sürelerde uygulama sonuç verecektir. Teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın