Kredi Notunu Düşüren Etkenler | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum

Kredi Notunu Düşüren Etkenler

Kredi Notunu Düşüren Etkenler

Kredi Notu Neden Düşer ? 

Tüketiciler çeşitli ihtiyaçları doğrultusunda bankalardan kredi çekme zorunluluğuna girmekte. Aslında aylık geri ödemeler düzenli olduğu takdirde bankalar borç edinme konusunda en verimli seçenekler arasında yer almakta. Buna hitaben kişilerin kredi çekme istekleri çeşitli şartlara dayanmakta olup, bankalar tarafından belli şartlar koşulunda kişiye sağlanmaktadır. Şartların yanı sıra kredi notunuzun düşük seviyelerde olması kredi çekme olasılığını düşürmekte, çekebilme durumunuz olsa dahi istenilen yüksek rakamlar kredi olarak sağlanamayabilmektedir. Birçok kişi bu konuya dayalı olarak henüz kredi notu veya bir diğer işlem adıyla da bilinen Findeks kredi notu hakkında bilgi sahibi olmamakta. Konumuzun aslına dönersek kredi notunuzun düşük olması dahilinde sorunlar yaşayabilmeniz oldukça artı yönde işlemektedir.

KREDİ NOTUNUN DÜŞMESİNDE ARTI SAĞLAYAN FAKTÖRLER

Müşterisi olduğunuz bankalardan almış olduğunuz kredi veya kredi kartı hizmetlerinin tüm kayıtları bankalar tarafından tutulmakta olup, aynı zaman’da bu bilgiler Kredi Kayıt Bürosu veritabanlarında da muhafaza edilmekte olan bilgiler arasında yer almaktadır Buna hitaben ülkede yer alan tüm banklara ait kredi veya kredi kartı işlemlerinizin tamamı bankaların veritabanında yer aldığı gibi KKB tarafında da tutulmaktadır. Herhangi bir kredi veya kredi kartı ödemenizde sorun yaşamanız halinde bu bilgilerin tamamı KKB tarafından kayıt altına alınmakta olup, bir sonraki kredi çekme veya kredi kartı başvurusu işlemlerinizde göz önünde bulundurularak kredi notunuza işlemektedir. Peki kredi notunu düşüren etkenler neler onlara bir göz atalım.

KREDİ NOTUNU DÜŞÜREN ETKENLER NELERDİR?

  • Ödeme zamanını geçirdiğiniz ihtiyaç, taşıt, konut kredisi fark etmeksizin kredi notunuz düşmektedir.
  • Kredi kartı ödemelerinizde yaşayacağınız gecikmeler neticesinde kredi notunuz düşmektedir.
  • Vergi veya benzeri devlet kurumlarına borcunuz var ise ve aynı zaman’da icralık bir durumunuz varsa kredi notunuz düşmekte.
  • Birinci ve ikinci aşama bankalardan kredi kullanımı yapmışsanız, akabinde üçüncü ve dördüncü bankadan da ret onayı almış iseniz kredi notunuz düşmekte.
  • Herhangi bir işletme üzerine esnafsanız ve çekin vadesi geldiğinde ödemeyi gerçekleştiremediniz var sayalım, buna hitaben karşı taraftan rica da bulunup çekin protesto olmasına engel olsanız dahi sistem otomatik olarak Findeks veri merkezine rapor göndererek kredi notunuza işlemekte ve buda sizin kredi notunuzun düşmesini sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Banka Kredi Notum Düşük Nasıl Yükselir başlıklı makalemizde kredi kartları, kredi notu nasıl yükselir ve kredi notu yükseltme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık