Kredi Notum Az Riskli Kredi Alabilir Miyim? | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


Kredi Notum Az Riskli Kredi Alabilir Miyim?

Kişilerin kredi notu sistemindeki itibarları derecelendirmeye göre sınıflandırılmaktadır. Bu sınıflandırılmalar kredi notunuzun yer aldığı Findeks sisteminde yer alan ve sizin bankalara ödeme yapmış olduğuz aylık ödemeler baz alınarak kredi notunuzu etkileyen durumlar üzerine risk raporunuz belirlenmektedir. Bu not aralıkları genel olarak riskli, az riskli, orta riskli, iyi ve çok iyi üzerinden değerlendirilen sınıflandırılmalar ile oluşmaktadır. Bu kapsam’da herkesin merak ettiği kredi notu az riskli olanlar kredi kullanabilir mi sorusuna hitaben konumuzun devamında net bilgiler edinebilirsiniz.

KREDİ NOTU AZ RİSKLİ OLAN KİŞİLER KREDİ KULLANABİLİR Mİ?

Kredi notu az riskli yani düşük seviyede olan kişilerin bankalardan direkt olarak kredi çekebilmesi pek mümkün olmamaktadır. Bu duruma dayalı olarak kredi kullanmak isteyen az riskli kredi notuna sahip olan kişilerin bankalardan kredi onayı alabilmesi için özel kriterlere bağlı bulunarak faydalanması mümkün olmakta. Daha geniş bir açıklama da bulunmak gerekirse kişinin ipotekli ihtiyaç kredisi üzerinden veya altın teminatlı kredi başvurusu gibi teminatı olan bir anlaşma üzerine kredi çekebilmesi mümkün olmaktadır. Eğer teminatlı kredi başvurusu olarak bir kredi çekme işleminde bulunmak istemiyorsanız, düşük ihtiyaç kredisi adı altında sunulan az miktara sahip kredi olanaklarından faydalanabilirsiniz.

Bu konuda asıl bilgi olarak vermek istediğimiz etken, kişinin kredi başvurusunda bulunmadan önce mutlaka kredi notu sorgulama işlemini yapması gerekmektedir. Kredi notu ortalaması düşük olan kişiler bu kapsam’da bankaların kendilerine özel olarak sunmuş olduğu kredi çekme kampanyaları üzerine yoğunlaşarak araştırmalar yapmaları ve kendilerine yarayacak en iyi kredi olanağını bulmaları daha mantıklı olacaktır. Kişilerin kredi notu sorgulamaları haricinde yapacakları bu araştırma çabaları bankaların kendilerine sunmuş oldukları kredi miktarında da oldukça etki göstermektedir. Örnek olarak 5.000 TL değerinde bir kredi kullanmak isteyen tüketici ile 50.000 TL ihtiyaç kredisi üzerine başvuru yapan kişinin kredi notu ortalamaları aynı olmamaktadır. Bu kapsamda kişinin kredi notu sorgulamasına dayalı olarak çalışan tüm sistemler kişiden kişiye farklılık yaratabilmektedir. Yani kısacası kişinin kredi notu ortalaması ve kredi limiti belirlenmesi bu kapsamda kredi onayının alınmasında büyük bir rol oynaması üzerine olmaktadır.Bir önceki yazımız olan Findeks Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde Findeks, findeks kredi notu ve findex hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık