Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme Yolları

Kredi notu öğrenme işlemi için hazırladığımız yazımız. Anlaşılır bir dille açıklamaya çalıştık eksiklerimiz veya anlamadığınız yeri yazı altından bize sorabilirsiniz. Kredi Kayıt Bürosu ( KKB ) tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan her bireyin banka bilgileri saklanmakta ve yapılacak olan sorgulama işlemleri sırasında buradan edinilen bilgiler ile doğruya yakın sonuçlar alınabilmektedir. Vatandaşların bankalar ile yaptığı her çalışma sonucunda kredi notu oluşturulmaktadır.

Kredi Notunun Amacı

Kredi notu, hem bankalar hem de vatandaşlar için çok önemlidir. Vatandaşlar bu uygulama sayesinde bankalardan kredi talep edebilecekleri durumu analiz ederken, bankalar ise senet, kredi ve çek gibi ticari unsurları daha sağlıklı şekilde yürütebilmeyi amaçlamaktadırlar. Kişilerin bankalar ile yaptıkları her işlemin sonuçlarına göre kredi notları hesaplanıyor. Daha önceki dönemde kredi kullanan bireylerin düzenli ödeme yapmaması halinde notlarında düşüş görülürken, düzenli ödeme yapan bireylerin notlarının yüksek olduğu bilinmektedir.

Günlük Hayata Etkisi Videolu Görüş Değerlendirme;

Kredi Notu Öğrenme İşlemi

Skor öğrenme işlemi için, Kredi Kayıt Bürosu ( KKB ) sistemine kayıt olmanız halinde bazı işlemleri yerine getirmeniz gerekiyor. Kayıt olurken bireysel ya da ticari üyelik işlemlerini yapmanız gerekiyor. Sisteme giriş yaparak istediğiniz bilgiyi elde edebilirsiniz. Fakat bu şekilde öğrenmek için belli bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Bankalar aracılığı ile de sorgulama ve öğrenme işlemlerini yapabilirsiniz. İnternet bankacılığı veya size en yakın olan banka şubelerini kullanarak işleminizi tamamlayabilirsiniz. Bu iki seçenek arasında en kolay olan yöntem internet bankacılığıdır. İnternet adresinden bu hizmeti bularak faydalanmanız mümkündür. Eğer şubeye gidecekseniz, yetkili kişiye kredi notu sorgulama dilekçesi vermeniz gerekecek. Yetkililer gerekli incelemeler sonucunda size gerekli bilgiyi verecektir.

Editör ek yorumu : 

Bu yazıyı hazırladığımız süreçte fazla yöntem yoktu. Daha sonra GSM şirketleri de bu yönde hizmetler vermeye başladı. Kullandığınız hattı sitemizin arama alanından arayıp gerekli konu hazırlanmışsa bulabilirsiniz.