Kredi Notu Kaç Günde Bir Güncelleniyor?

Kredi Notu Kaç Günde Bir Güncelleniyor?

Bankalardan müşteriler kredi veyahut ta kredi kartı başvurusunda bulunduklarında bir süre onay sürecinin geçmesini beklemeleri gerekmektedir. Bu süreç içerisinde bankalar kredi veyahut ta kredi kartı başvurusunda bulunan müşterilerinin kredi notlarını incelemekte ve kredi verilip verilemeyeceğini araştırmaktadır. Kredi notu düşük olan müşterilerin başvuruları ret ile sonuçlanırken kredi puanı yeterli olan müşterilerin başvuruları olumlu bir şekilde sonuç bulmaktadır.

Müşteriler kredi notlarını bankalarına bizzat başvurarak veyahut ta Kredi Kayıt Bürosu’na ait olan resmi Findeks platformu üzerinden öğrenebilirler. Bu konuda müşteriler arasında en çok sorulan sorulardan birisi ise kredi notu kaç günde bir güncelleniyor sorusudur. Bu yazımızda sizlere kredi notu ne zaman güncellenir, kredi notu hangi sıklıkla güncellenir, kredi notu neye göre güncellenir gibi sorularının yanıtlarını aktarmaya çalışacağız.

Kredi Notu Neye Göre Güncellenmektedir?

Kredi notu bankalarda yaptığınız tüm işlemlere göre güncellenmektedir. Bazı işlemler notunuzu neredeyse hiç etkilemezken bazıları ise notunuzu bir anda 300 500 puan ileriye yada geriye atmaktadır. Örneğin faturalarınızı internetten düzenli bir şekilde yatırırsanız kredi puanınız çok fazla artmaz iken, kredi borcunuzu bir anda tamamen kapatmanız size büyük puanlar kazandıracaktır.

Kredi notunun güncellenmesinde en çok etki eden işlemleri şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Kredi kartı borcunuzu her ay düzenli bir şekilde ödemeniz sizin kredi notunuzun güncellenmesine büyük etkiye sahiptir. Yalnız kredi kartınızın asgari ödeme tutarı değil net aylık tutarını ödemeye dikkat etmeniz gerekiyor.
  • Kredi borcunuz var ise yine aynı şekilde düzenli bir şekilde son ödeme gününü geçirmeden ödeme yapmanız gerekli.
  • Faturalarınıza otomatik ödeme talimatı vermeniz yine sizin adınıza kredi notunuzun güncellenmesinde olumlu etki yaratacaktır.

Kredi Notu Nasıl Güncellenir?

Kredi notu sistemi Kredi Kayıt Bürosu tarafından yönetilmekte ve güncellenmektedir. Bu güncelleme işlemi şu basamaklar altında gerçekleşmektedir.

  • Güncelleme işlemlerini ise bankalardan gelen müşterilerin hareketleri neticesinde olmaktadır.
  • Eğer müşteri herhangi bir bankacılık işlemi yapmış ise bu işlem banka tarafından Kredi Kayıt Bürosuna aktarılır.
  • Ardından Kredi Kayıt Bürosu değerlendirmeler sonucunda müşterinin kredi notunu günceller.

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Kredi notları genellikle aylık periyotlar halinde güncellenir. Fakat günlük olarak güncellendiği gibi iki üç aylık süreçlerde de güncellenme ihtimali vardır. Bu süreyi müşterinin hesap işlemleri belirlemekte. Tabi hesap işlemlerini Kredi Kayıt Bürosuna aktaran banka da bu sürenin belirlenmesinde etkin rol almaktadır. Müşteri ne kadar sık işlem yapar ve banka bu işlemleri ne kadar hızlı Kredi Kayıt Bürosu’na iletirse müşterinin kredi notu sistemde o kadar sık bir şekilde güncellenecektir.

Kredi Notu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Daha önce anlattıklarımıza göre kredi notu güncelleme tarihleri yani kkb güncelleme tarihleri hakkında kesin yargılar söylememiz çok yanlış olacaktır. Her müşterinin kredi notu güncelleme süresi farklılık gösterecektir. Haliyle kkb puanı kaç ayda yükselir gibi sorulan halk arasında sık konuşulan sorunun da kesin bir açıklaması yoktur. Müşteriler kredi notu güncelleme sıklığını kredi notlarını sorgulama işlemleri yaparak öğrenmeleri mümkün. Düzenli bir şekilde sorgulama yaptığınız taktirde notunuzun hangi sıklıklarda güncellendiğini öğrenebilirsiniz. Bu sorgulama işlemleri genellikle Findeks üzerinden yapılırken bankaların internet bankacılığı ve şubelerinden de yapılmaktadır.